CHP'li Sibel Özdemir: AKP en çok kadın cinayetleriyle anılacak

2002–2017 Ocak ayı döneminde 14 bin 293 kadın cinayetinin işlendiğini kaydeden CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, cinayetlerin önlenmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na Meclis Genel Kurulu’ndan üç çağrıda bulundu.

CHP'li Sibel Özdemir: AKP en çok kadın cinayetleriyle anılacak

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Özdemir, “AKP Hükümetleri dönemi en çok da kadın cinayetleri ile anılacağını” söyleyerek “2002–2017 Ocak ayı tarihleri arasında toplam 14 bin 293 kadın cinayeti işlendi. Hükümet, 2016 yılında 328 kadın vatandaşımızın yaşam hakkını koruyamadı ve sadece geçtiğimiz Ocak ayında 37 kadın cinayeti daha işlendi” şeklinde konuştu.

"Bakanlık mağdur aileleri desteklemiyor"

Boşanmak istediği kocası tarafından 1 Şubat 2017 tarihindeöldürülen Sinem Metin’in acılı ailesini Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ve CHP Küçükçekmece İlçe Başkanı Haydar Koparan ile birlikteziyaret ettiklerini ifade eden Özdemir,“Aile ile yaptığımız görüşmede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sorumluluğunun gereğini yapmadığına ve aileye destek olmadığına bizzat şahit olduk.Ailenin, failin ailesi tarafından tehdit edildiğini ve Bakanlığın bu konuda hiçbir girişimde bulunmadığını öğrendik. Bakanlığı, göreve davet ediyorum.” dedi. 

Kadın cinayetlerinin önlenmesi için 3 çağrı

Kadın cinayetlerinin ulaştığı vahim tabloyu ortaya koyan ve kadın cinayeti mağduru olan ailelerin desteklenmediğini savunan Özdemir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına üç çağrıda bulundu:

“1 iktidarlarınız döneminde korkunç boyutlara ulaşan kadın cinayetleriyle etkin mücadelede artık harekete geçin, 

2 cinayetlere ilişkin istatistiki bilgileri gizlemeye son vererek,

3 sorumsuz politikalarınızla kaderlerine terk edilen mağdur ailelerine destek olun.” 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler