Che ile Pele…

Korkut Akın yazdı: Che ile Pele…

Che ile Pele…

Her çocuk gibi uykudan önce bana da masal anlatılırdı… Annem, bilinen masalları anlatırken babam uydururdu anlattıklarını. Bizim kuşağın bütün çocukları gibi Pele hayranıydım ben de… Çocuğun beklentisini boşa çıkarmak olmaz; dolayısıyla Pele bir şekilde girerdi o masallara. En sevdiğim (her anlatışta birkaç küçük değişiklik olsa da), Che ile Pele’nin arkadaşlığı öyküsüydü. Che, varsıl bir ailenin oğlu, Pele ise yoksul mahallenin yoksul, dolayısıyla da küçümsenen oğlu idi. Che, çok sevdiği arkadaşı Pele’yi hep desteklerdi.

Gündem buluşturdu onları…

Aradan 50 yıl geçtikten sonra, bu günlerde gündem bir kez daha buluşturdu onları. Kanlı Pazar’ın yaratıcılarından, laiklik karşıtı Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Che’yi “katil kişilik”, “eşkıya” olarak niteleyince ortalık bir karıştı. Bu hafta da Pele filmi gösterime giriyor.

Babam Abdullah Akın’ın (çiçekler çelenk örsün başucunda), anlattığı gibiymiş. Yoksul bir kentin yoksul bir ailesinin çocuğu olan Pele, hırsı, yeteneği, çabası ve umuduyla adım adım yükselmiş.

Brezilya’nın birbirinin üstüne binmiş gecekondu evlerinden oluşan küçük kasabasında, sokak aralarında başlayan futbol sevgisi; sefaletten ve yoksulluktan kurtulma hayalini muhakkak ki destekliyor. Bir maçta beş gol atan, ama sakatlandığı için tuvalet temizlikçiliği yapan babası gibi olmamak için okuması gerektiğine inanılan Pele, yeteneğiyle göze girmeyi başarıyor.

Futbol filmi değil…

Pele: Bir Efsanenin Doğuşu, adından da anlaşılacağı üzere, beklentilerin tersine Pele’nin futbola başlamasını anlatıyor. Brezilya’da, aslında bu gün de pek farklı değil, yoksulluk içerisinde kaderlerine razı bir şekilde yaşayan insanlar umutlarını o sefaletten kurtulmaya bağlamışlar. Kimsenin çocuklarını görecek hali yok, herkes onların da bir an önce çalışmaya başlayıp eve ekmek getirmesini istiyor. Ama çocuk bunlar, dinliyorlar mı? İyi ki de dinlemiyor çocuklar büyüklerini. Sahi, Che de dinlememişti. Bugün bizim ülkemizdeki çocuklar da haklı isyanlarını yükseltme peşinde…

pele bir efsanenin doğuşu ile ilgili görsel sonucu

Başarıya giden yol…

Filmin doğal mekanlarda, ama uluslararası oyuncularla ve büyük bir prodüksiyonla (bir sahnede gözüken ‘gerçek’ Pele de yapımcılardan biri) yapılan, Brezilya’da yapılan Dünya Kupası’na yetiştirilmeye çalışılan ama eksikleri tamamlanamadığı için sonradan gösterime giren film, umudu, hedeften hiçbir şekilde şaşmamayı, mütevazı olmayı ve sonunda başarının mutlaka geleceğini işliyor.

Pele: Bir Efsane’nin Doğuşu, Yönetmen Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist Oyuncular Vincent D'Onofrio, Rodrigo Santoro, Diego Boneta, Colm Meaney… 30 Eylül’den itibaren sinemalarda…

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler