Cezaevlerinde süresiz açlık grevleri yaygınlaşıyor

Cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalara maruz kalan siyasi tutsakların başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri yaygınlaşarak devam ediyor.

Cezaevlerinde süresiz açlık grevleri yaygınlaşıyor

Edirne, Şakran, Menemen, Van, Ermenek ve Sincan Cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri yaygınlaşarak devam ediyor. 

Edirne F Tipi Cezaevi'nde başlatılan 5'er günlük dönüşümlü açlık grevi, koşulların daha da ağırlaştırılması nedeniyle 23 Şubat’ta 6 kişinin süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine girmesiyle sürekli hale geldi. Daha sonra süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemine başka tutsakların da katılmasıyla, eylemcilerin sayısı 18'e yükseldi.

70 kişiye sürgün

8 Mart'ta Van T tipi Kapalı Cezaevi'nde 10 kişi süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi başlatmışlardı. Önceki gün Van T Kapalı Cezaevi'nde açlık grevindeki 10 tutuklunun da aralarında bulunduğu 70 kişi başka bir cezaevine sevk edildi. 70 kişinin hangi cezaevine sevk edildiğinin bilgisi verilmedi.

İzmir'in Aliağa İlçesi'nde bulunan Şakran Cezaevi'nde 26 siyasi tutsağın başlattığı süresiz açlık grevi 32. gününe girdi. 

Sincan Cezaevi'nde kadın tutsakların başlattığı açlık grevi 24. gününe girdi. Kürt illerindeki saldırılara sessiz kalınmaması gerektiğini vurgulayan kadın tutsaklar, "Durmayın, harekete geçin" dedi. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler