Cezaevinde 'Evet' baskısı iddiası: 'Evet diyenin cezasına 5 yıl indirim uygulanacak'

Referanduma sayılı günler kalırken, AKP’nin “Evet” kampanyası cezaevlerinde baskı aracı olarak kullandığı öne sürüldü. Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan adli tutuklu ve hükümlere cezaevi idaresi tarafından referandumda “Evet” oyu kullanmaları yönünde baskı uygulandığı ve 5 yıl ceza indirimi vaad edildiği belirtildi.

Cezaevinde 'Evet' baskısı iddiası: 'Evet diyenin cezasına 5 yıl indirim uygulanacak'

Cezaevinde olan B.A. adlı siyasi tutuklunun İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) gönderdiği mektupta, Elazığ Cezaevi yönetiminin AKP’nin seçim kampanyasını kapsamında, bütün adli tutuklu ve hükümlü tutukluları toplayarak referandumun “Evet” demeleri karşılığında 5 yıllık cezalarını düşürüleceğinin vaadini vermekte olduğunu iddia etti.

Cezaevi yönetiminin AKP’nin seçim propagandasını yaptığını öne süren B.A., bu nedenle hükümetten para desteği aldıklarını iddia ederek şunları söyledi: “Öyle ki bütün adli ve hükümlü tutukluları toplayarak referandumun ‘Evet’ demeleri karşılığında 5 yıllık cezalarını düşürüleceğinin vaadini vermektedirler. Bu anlamıyla oy hakkı olmayan hükümlülerin ailelerine bu temelde ikna edip çeşitli kurumlara yönlendirmektedirler” diye ifade etti.

Bu insanlık dışı uygulamalara herkesin karşı çıkmaları gerektiğini ifade eden B.A., “Bütün yasa ve kanunları tekeline alan bu zihniyet bunları yasalaştırdığında neleri yapacağını düşünmek bile istemiyoruz. Bu temelde sizleri ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Dihaber’in haberine göre, konuya ilişkin telefonla aranan cezaevi yetkilileri konu hakkında bilgi veremeyeceklerini iletti.

Cezaevinde yaşanan baskılara da değinen B.A., “Bizler siyasi tutsaklar olarak OHAL ve KHK’lar gibi gerekçelerle keyfi uygulamalara maruz kalmaktayız. Şuan kaldığımız odalarımızın çoğu hücre statüsündedir. Bu odalarda 12-13 kişi kalmaktayız. Banyo ve tuvalet aynı durumdadır ve hijyen yok. Dolayısı ile mikrop kapma ve hastalanma durumumuz yüksektir. Ayrıca 60 yaş üzeri tutuklu arkadaşlarımız bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tutukluların hafta bir ya da iki çıkmaları gereken spor haklarının keyfi gerekçelerle ellerinden alındığını aktaran Adıgüzel, “Ayrıca haftada 1 ya da 2 kez çıkılması gereken spor haklarımızı keyfi gerekçeler ile elimizden alınmıştır. Kurslarımızı Hobilerimiz ve diğer sosyal aktivitelerimiz KHK’ler adı altında kaldırılmıştır. Aile görüşünde kısıtlanmaya gidilmiş 3 kişilik arkadaş görüşü kontenjanı tamamen kaldırılmıştır” dedi.

 

Etiketler: Elazığ Cezaevi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler