Çevirmen Meşale Tolu ilk kez hakim karşısında

ETHA’da çevirmen olarak çalışırken tutuklanan Tolu’nun yargılandığı dava bugün başladı. Almanya vatandaşı Tolu’nun davasını Almanya Dışişleri yakından izleyeceklerini açıklamıştı.

Çevirmen Meşale Tolu ilk kez hakim karşısında

Etkin Haber Ajansı (ETHA) çevirmeni Meşale Tolu'nun yargılandığı davanın ilk duruşması bugün, Silivri’deki İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde.

Tolu bugünkü savunmasında, “Hakkımda ifade veren gizli tanık ismimi bile bilmiyor, iddialar asılsız ve düzmecedir. Hakkımdaki iddiaları kabul etmiyorum. ETHA'ya çevirmenlik yaptığım için polisin hedefi haline geldim” dedi.

İddianameye göre Meşale Tolu, “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “terör örgütü propagandası yapmak” ile suçlanıyor.

Tolu ile birlikte, 15’i tutuklu 18 kişi “Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyeliği veya propagandasından” yargılanıyor.

Gizli tanık: Tanımam ama örgüt üyesi

Aleyhindeki deliller, iddianamede, “çok miktarda dijital malzeme, örgütsel kitap, dergi ve doküman” olarak sıralandı. Ayrıca, Suphi Nejat Ağırnaslı / Paramaz Kızılbaş’ın anmasına katılmakla da suçlanıyor.

İddianamede gizli tanık da yer alıyor.

“Eylül Kızılbaş” mahlaslı gizli tanık, Tolu’nun yargılanmaya başlamasından iki yıl önce, 22 Mayıs 2015’te verdiği ifadesinde “Meşale Tolu’yu tanımadığını, ancak tanımadığı Tolu’nun örgüt üyesi olduğunu” söylüyor.

Ne olmuştu?

Almanya vatandaşı Meşale Tolu, 30 Nisan 2017’de 2,5 yaşındaki çocuğu ile birlikte yaşadığı evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

5 Mayıs'ta adliyeye sevk edilen Tolu, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Bakırköy Kadın Hapishanesinde.

Tolu'nun eşi Suat Çorlu da tutuklu yargılanıyor. Çiftin şimdi 3 yaşında olan çocuğu, dönüşümlü olarak kendileriyle cezaevinde.

Almanyalı yetkililer: Serbest bırakılsın

Almanya’nın Türkiye'deki büyükelçisi Martin Erdmann, İstanbul’da tutuklu Tolu’yu 23 Ağustos’ta ziyaret etmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Türkiye’de suçsuz Almanya vatandaşlarının tutuklandığını” söylemişti. Gabriel, aralarında Almanya vatandaşı Peter Steudtner’in de bulunduğu hak savunucularının, tutuklu gazeteci Deniz Yücel’in ve çevirmen Meşale Tolu’nun serbest bırakılmasını istemiş, “Türkiye politikalarının değişeceğini” açıklamıştı.

Gabriel ayrıca, Tolu davasını yakından izleyeceklerini de açıklamıştı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 5 Eylül 2017’de resmi internet sayfasındaki Türkiye ile ilgili seyahat uyarısını güncelledi ve Türkiye’ye gidecekleri “keyfi tutuklamalara karşı” uyardı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Eylül 2017 verilerine göre şu anda Türkiye'deki cezaevlerinde toplam 54 Almanya vatandaşı var, 11’i siyasi gerekçelerde tutuklu. Tutuklular arasında Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, insan hakları aktivisti Peter Steudtner ile çevirmen Meşale Tolu da var. 

Etiketler: Meşale Tolu, mahkeme

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler