Çanakkaleliler: 18 Mart’lar şehir halkı için zulme dönüşüyor

18 Mart törenlerinin, alınan aşırı “güvenlik” önlemleri nedeniyle şehir halkı için bir eziyete dönüştüğünü belirten Çanakkaleliler, Hayır çalışmalarına karşı yapılan engellemeleri ve Hayırcı 35 kişinin Erdoğan’ın gelişi öncesinde gözaltına alınmasını protesto etti.

Çanakkaleliler: 18 Mart’lar şehir halkı için zulme dönüşüyor

Haber: Duygu Dalgıç

Çanakkale’nin çeşitli demokratik kitle örgütleri ve “Çanakkale Hayır” topluluğu üyeleri, şehir halkından çok sayıda kişi 18 Mart günü saat 18.00’de Golf Çay Bahçesi önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Yapılan konuşmalarda 18 Mart törenleri nedeniyle alınan aşırı “güvenlik” önlemlerinin halkı evlerine kapanmaya zorladığı, her yerde kurulan barikatların ve polis denetimlerinin insanları canından bezdirdiği, Tayyip Erdoğan’ın gelişi öncesinde yapılan operasyonlarla Hayır çalışması yapan 35 kişinin gözaltına alınmasının hukuksuz olduğu vurgulandı.

Basın açıklamasında “Çanakkale Hayır” adına söz alan Muzaffer Dağtekin “Biz bugün özgürlüğün, barışın ve hoşgörünün kenti Çanakkale’mizin, 18 Mart Deniz Zaferi törenlerinde protokol güvenliği gerekçe gösterilerek, bizzat devlet eliyle terörize edilmesine karşı toplanmış bulunuyoruz. 18 Mart tarihi 3-4 yıldır Çanakkaleli için bayram değil, evlere hapsolmanın, evlerinden işyerlerine ulaşırken eziyet çekmenin tarihi olmuştur” dedi.

Hayır afişlerinin asılmasına engelleme

“Çanakkale Hayır” adına konuşan Muzaffer Dağtekin, 18 Mart nedeniyle Çanakkalelilerin kendi şehirlerinde yabancılaştırıldığını, ana arter yolların kapatıldığını, şehrin her yerine bariyerler örüldüğünü, her adımda polislerle karşılaşıldığını söyledi. CHP’nin Hayır afişlerinin asılmasına Eceabat Belediyesi’nin izin vermediğini ve YSK’nın bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyerek hukuksuz davrandığını hatırlattı.

Dağtekin, Erdoğan’ın şehre her gelişi öncesi gözaltı operasyonları yapıldığını belirterek şunları söyledi: “Son bir haftada şehrimizde 35 genç gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Çanakkale Hayır olarak birlikte çalışma yürüttüğümüz gençlerdir. Bu gençler birtakım örgüt üyelikleri yakıştırılmaya çalışılarak marjinalize edilmekte, güya halktan koparılmaktadır. Gençler; Ezine, Biga, Eceabat, Yenice gibi ilçe emniyetlerine gönderilerek onlara ulaşılması zorlaştırılmıştır. Yasal olmayan bir biçimde 5 gün avukatlarla görüşme yasağı uygulanmaya çalışılmış, bu zorbalık avukatların ısrarlı zorlamalarıyla düzeltilebilmiştir. Bu gençler Çanakkale’nin bir parçasıdır, gözaltıları sona erene kadar olayın peşini bırakmayacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

Dağtekin, tören bahanesiyle şehre otobüslerle getirilen Erdoğan ve AKP sempatizanlarının, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı yuhalamasına da tepkisini dile getirerek sözlerini tamamladı.

Hayırcılara polis tacizi

Ardından Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy söz aldı. Bir önceki gece sivil polislerin kendisini evine kadar takip ettiğini, bugün ise yolda aracını durdurup, gerekçe göstermeksizin arama yapmak istediklerini ve 20 dakika beklettiklerini belirtti. Sürekli kamuoyunun gözleri üzerinde olan bir insan olmasına rağmen, sivil polislerin baskısı nedeniyle kendini güvende hissetmediğini belirtirken, öğrencilerin üzerindeki baskının çok daha yoğun olduğunu dile getirdi. “Biz Çanakkaleli yurttaşlar olarak, bunlara göz yummayacağız ve şehrimize, Hayırımıza sahip çıkacağız” dedi.

Cuma günü pazar alanında Hayır bildirisi dağıtırken, halkın tepkisine rağmen yaka paça gözaltına alınan iki gencin hangi ilçede tutulduğu bilgisi 24 saatten uzun süredir avukatlarına dahi söylenmezken, gece saatlerinde Bayramiç İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutuldukları öğrenildi.

 

Çanakkaleliler: 18 Mart’lar şehir halkı için zulme dönüşüyor

 

 

Çanakkaleliler: 18 Mart’lar şehir halkı için zulme dönüşüyor

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler