Çanakkale’de Hayırcılara 18 Mart operasyonları: 40 gözaltı, 20 tutuklu, şehirde estirilen devlet terörü

"18 Mart Zafer Bayramı" ve Cumhurbaşkanı’nın şehre gelişi öncesi "önleyici gözaltı" talimatıyla gözaltına alınan, Referandum'da Hayır için çalışan 40 kişi gözaltına alınırken 20’si tutuklandı. 5 gün boyunca yapılan operasyonlarla şehirde muhaliflere yönelik devlet terörü estirildi.

Çanakkale’de Hayırcılara 18 Mart operasyonları: 40 gözaltı, 20 tutuklu, şehirde estirilen devlet terörü

SiyasiHaber

18 Mart törenleri ve Tayyip Erdoğan'ın şehre gelişinden önce yapılan "önleyici" operasyonlarla Çanakkale'de Valilik, Emniyet ve mahkemeler tarafından geniş kapsamlı bir devlet terörü rüzgarı estirildi. Tamamen dayanaksız biçimde gözaltına alma ve tutuklamalar, devlet terörünün sadece bir bölümünü oluşturuyordu. Gözaltı ve mahkeme süreçlerinde çok sayıda hukuksuzluk yapılırken, gözaltına alınmayanlara yönelik takip ve tehditler de günlerce sürdü.

13 Mart Pazartesi günü başlayıp 18 Mart’a kadar süren operasyonlarla; 19 SGDF, 16 HDP Gençliği, 4 Öğrenci Kolektifleri ve 1 Halkevi üyesi gözaltına alınmıştı.

18 Mart bahaneli devlet terörü ve hukuksuzluk örnekleri

  • Haklarında gözaltı kararı olmayan Kolektifler üyeleri ve iletişim içerisinde oldukları demokratik örgütlenmelerden bazı üyeler, 19 Mart’a kadar sivil polisler tarafından sürekli takip edildi. İçlerinden sivil polislerce durdurulup tehdit edilenler oldu.
  • Gözaltına alınanlar 5-15 gün arası, şehir merkezi ve ilçelerin emniyet müdürlüklerinin nezarethanelerinde tutuldu.
  • Mahkeme tarafından serbest bırakılan 6 kişi, savcının itirazı sonucu tekrar mahkemeye çıkarılarak tutuklandı. İçlerinden 2 kişi 2 kez hakim tarafından serbest bırakılmıştı, 3. seferde tutuklanarak cezaevine gönderildiler.
  • Tutuklama kararı çıkarılanları Adliye'den cezaevine onları gözaltına alan sivil polisler götürmeye kalktı. Avukatların itirazı ve mahkemeden talebi üzerine, resmi ekip gelerek cezaevine nakillerini gerçekleştirdi.
  • Savcılık, avukatların gözaltındakilerle görüşmesini 5 gün süreyle engelleme kararı aldı. Avukatların itirazları üzerine bu engelleme kaldırıldı.
  • Gözaltındakilere psikolojik baskı yapıldı.
  • Yasal ve demokratik eylemlere katılma, suç unsuru olarak gösterildi.
  • Sosyal medya uygulaması “Twitter”da yapılan retweet ve favoriler örgüt propagandası sayıldı.

Çanakkale Kadın Dayanışması’ndan açıklama

Tutuklananlar arasında 5 aktivisti bulunan Çanakkale Kadın Dayanışması yaptığı basın açıklamasında, “Hayır, Yaşam akar, hiç bir şey durmaz yerinde, bu dünya da gökyüzünü bize dar edenlere kalmayacak, biz bunu biliyoruz. Yaşamın gücünü savunanlar, eşitliği ve özgürlüğü tüm canlılar ve yaşamın kutsallığı adına savunanlar burada, elele, evrene bir iz bırakıyoruz. Hiç bir iktidar sonsuzluğa kalmaz ama evren bıraktığınız izleri hep taşıyacaktır” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler