Çanakkale'de gözaltındakilere yasadışı biçimde 5 gün avukat yasağı uygulanıyor

Çanakkale'de 'Hayır' çalışması yaparken gözaltına alınan 15 gence Savcılık tarafından yasadışı biçimde 5 gün avukat yasağı getirildi. 5 günlük avukat görüş yasağı 23 Ocak tarihinde 684 sayılı KHK ile kaldırılmıştı.

Çanakkale'de gözaltındakilere yasadışı biçimde 5 gün avukat yasağı uygulanıyor

SiyasiHaber

13 Mart'ta Çanakkale’de Hayır çalışması yapan 15 gencin gözaltına alınmasının ardından gözaltındaki gençlere yasadışı biçimde 5 gün avukat görüş yasağı getirildi. Gözaltındaki gençleri avukatları 5 günlük avukat görüş yasağının yasadışı bir uygulama ve başlı başına bir kötü muamele olduğunu, gençlerin arasında sağlık problemi olanların olduğunu hatta kalp sorunu olan bir gencin bulunduğunu ve bu nedenlerden dolayı avukat yasağı uygulaması karşısında yasal olarak itirazda bulunduklarını bildirdi.

5 gün avukat görüş yasağı kaldırıldığı halde uygulanıyor

08.11.2016 tarih, 6755 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 3. maddesinin m bendiyle OHAL kapsamında yapılan gözaltılarda 5 gün avukat görüş yasağı getirilmişken, bu yasak 23 Ocak 2017 tarihinde 684 sayılı KHK'nin 11. maddesinin 1. fıkrası ile kaldırıldı. Buna rağmen çeşitli illerde savcılar yasadışı biçimde 5 günlük avukatla görüş yasağı uygulayabiliyor. Çanakkale'deki son operasyonda da aynı hukuka aykırı uygulamaya başvurulduğu görülüyor.

Gözaltına alınan gençlerin bir kısmının SGDF üyesi olması üzerine yazılı bir açıklama yapan SGDF; “Başkanlık Anayasası Referandumu yaklaşırken 'Hayır' çalışması yapanlara yönelik saldırılar artıyor. Hayır'ın ve SGDF’nin sesi susturulamaz. Gözaltılar serbest bırakılsın” dedi.

İçlerinde Çanakkale Kadın Dayanışması'ndan genç kadınların da yer aldığı gözaltındaki gençler hakkında açıklama yapan Çanakkale Kadın Dayanışması ise: “Gözaltılar tamamen bu gençler nezdinde 'Hayır' kampanyası yürüten tüm kesimlere bir göz dağıdır. Aynı zamanda bu durumu 'Hayır'ın en güçlü sesi olan kadınlara yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyoruz ve gözaltıların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler