Çakal Carlos hakim karşısına çıktı: ‘Mesleğim profesyonel devrimcilik’

Dünyanın en önemli istihbarat teşkilatlarını uzun süre peşinden koşturan 'Çakal Carlos', Fransa'da 1974 yılında kendisine atfedilen bir saldırı nedeniyle hakim karşısına çıktı. Çakal Carlos mahkemenin mesleğiyle ilgili sorusuna “Profesyonel devrimciyim" diye cevap verdi.

Çakal Carlos hakim karşısına çıktı: ‘Mesleğim profesyonel devrimcilik’

Venezüella’da doğup asıl adı İlyiç Ramirez Sançez olan, 1970’li ve 1980’li yıllarda devrimci hareketler ve Filistin ulusal kurtuluş mücadelesi adına gerçekleştirdiği eylemlerle gündeme gelen Carlos, Paris’te 1974 yılında Drugstore Publicis alışveriş merkezine el bombasıyla gerçekleştirdiği iddia edilen saldırı nedeniyle ifade verdi.

Salona getirildiğinde, önce avukatı ve nişanlısı Isabelle Coutant-Peyre’nin elini öpen, sonrasında ise gazetecilere öpücük gönderen Carlos, iki kişinin öldüğü, 34 kişinin yaralandığı saldırıyı kendisinin gerçekleştirmediğini savundu.

​Carlos, suçu işlediğine dair aleyhinde herhangi bir delil olmadığını ifade ederken, İsrail ve Fransız gizli servislerinin adaleti büyük ölçüde manipüle ettiğini söyledi. Davacı tarafın avukatlarını gösterip  “Kurbanlar tüm saygıyı hak ediyor ama Fransız halkının sırtından para kazanan leş yiyiciler haklı değil’ diyen ‘Çakal’, Siyonist örgütleri suçladı.

Mahkeme heyeti ise, uzun ve karmaşık açıklamaları karşısında, ‘Biraz özet geç. Dikkat aralığımız sınırlı” deyip, Carlos’tan kısa cevaplar istedi.

Carlos ile heyet arasında sıra dışı diyaloglar da yaşandı.

'17 yaşındaki bir gencin idealizmine sahibim'

23 yıldan beri cezaevinde olan 67 yaşındaki mahpus, adres sorusuna, ‘Venezüella’da annemin evi’ şeklinde cevap verirken, yaş sorusunda ise, "17 yaşındaki bir gencin idealizmine sahibim” dedi.

Carlos, mesleği sorulduğunda da, “Profesyonel devrimciyim ve hapishanede cezamı çekiyorum” diye cevap verdi.

'Öldürmem gereken bazı insanları öldürmediğim için pişmanım'

’Çakal’, “Pişman mısın?” sorusunu ise, “Evet, bazı pişmanlıklarım var. Yufka yürekli bir insanım. Öldürmem gereken bazı kişileri öldürmedim. İnsanları severim. Şiddetin ne olduğunu biliyorum. Katliamlar gördüm” şeklinde yanıtladı.

'Böyle doğmuş gibiyim'

Gerilimli durumlarla karşılaştığında nasıl davrandığını anlatan Carlos,” Olay yerini gözden geçirir, herkesten önce ateş ederim. Özel bir yeteneğim yok, böyle doğmuş gibiyim” dedi.

Saldırıyla ilgili 17 tanığın ifadesini dinleyecek olan mahkemenin, kararını Mart ayı sonunda vermesi bekleniyor.

'Çakalın Günü'nden 'Çakal Carlos'a

Mahkemenin sonunda suçlu olduğu kanaatine varması durumunda, Carlos üçüncü kez müebbet hapis cezası almış olacak.

Carlos, Fransa'da 20 yıl önce aldığı ilk mahkumiyetinin ardından 2011 ve 2013 yıllarında da ceza almıştı.

1970 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne katılan Carlos’a, Frederick Forsyth'ın ‘Çakal'ın Günü’ isimli romanından esinlenen medya, ‘Çakal Carlos’ adını takmıştı.

Carlos’un bilinen ilk silahlı eylemi 1973 yılında Londra'da Marks and Spencers mağazasının başkanı Joseph Edward Sieff'e yönelikti. Britanya Siyonizm Federasyonu’nun başkan yardımcısı da olan Joseph Edward Sieff başından vuruldu ancak ölmedi.

Carlos'un en önemli eylemlerinden birisi de, 1975 yılında Viyana'daki OPEC toplantısında, aralarında 10 petrol bakanının da bulunduğu 70 kişiyi rehin alması ve rehineleri Cezayir'e kaçırmasıydı. (Sputnik)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler