Bursa’daki 'pembe vagon'a karşı Bursa Kadın Paltformu imza kampanyası başlattı

Bursa metrosunda bu hafta uygulamaya giren ‘pembe vagon’ düzenlemesi, sadece 2.5 milyonluk şehirde değil, ülkenin dört bir yanında kadınları ayağa kaldırdı. Şehirde hizmet veren tüm metro trenlerinin son vagonları, kadın yolculara ayrıldı. Kadınların başlattığı imza kampanyası devam ediyor.

Bursa’daki 'pembe vagon'a karşı Bursa Kadın Paltformu imza kampanyası başlattı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin başlatmış olduğu 'Pembe vagon' uygulaması üzerine, kadın örgütleri bir heyet oluşturarak Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den randevu talep etti ancak alamadılar. Cuma günü Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi bir açıklama yaptı, 10 Haziran Cumartesi, Bursa Kadın Platformu ilk eylemi gerçekleştirdi. Her akşam saat 19.00’da sosyal medyada ‘KadinlaraAyriVagonuKabulEtmiyoruz’ etiketiyle farkındalık yaratmak için çalışmaya devam ediyorlar. 

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Nazlı Ceren Şendoğan, dava açacaklarını açıklayarak şöyle dedi: “Bu, kadınların yaşam özgürlüğünün, seyahat özgürlüğünün ihlalidir. Bu toplumun yarısı kadın, siz ‘bayanlara’ özel diye dört vagondan sadece birini ayırıyorsunuz. Hepsinin ötesinde anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı. Ayrıca kadınlara yönelik bir nefret söyleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sonra aileler ayrı ayrı mı binecek metroya? Bu bir meclis kararı mı, fiili bir uygulama mı onu bile bilmiyoruz. Buna göre hangi davayı açacağımıza karar vereceğiz.”

Bursa Kadın Platformu, pembe vagon uygulamasına karşı imza kampanyası başlattı. İmza kampanyası metni şöyle: 

BURULAŞ tarafından 7 Haziran 2017 tarihi itibariyle başlatılan ve  özellikle iş çıkış saatlerinde çok sıkışık olan Bursaray vagonlarında kadınların tacize maruz kaldığı ve bu sorunun çözümü maksadıyla yapıldığı vurgulanan ''Bayan Yolcularımıza Öncelikli Vagon'' uygulaması Bursa halkı tarafından tepkiyle karşılanmıştır.

Söz konusu uygulamanın, yaşamın her alanında olduğu gibi toplu taşıma araçlarında da tacize maruz kalan kadınların sorununu çözmeyeceğini, aksine kurumunuzca başlatılan uygulamada olduğu  üzere cinslerin birbirinden tecrit edilmesinin hem kadınlara yönelik bir ayrımcılık olduğunu hem de '’özel’’ vagonlara binmeyen kadınlara uygulanacak olan tacizi meşrulaştırdığını düşünmekteyiz. Kadın ve erkeğin yan yana geldiği her durumda tacizin mümkün ve olağan olduğunu kabul ederek, taciz suçunun suçlusunu değil mağduru olan kadını tecrit eden uygulamalar kabul edilebilir değildir.

Toplu taşıma araçlarında kadınların tacize uğrama oranını arttıran gerekçe bu araçlara kadın erkek karma bir şekilde biniyor oluşumuz değil, bu araçlarda balık istifi taşınıyor olmamızdır. Dolayısıyla biz aşağıda imzası bulunanlar olarak, toplu taşıma araçlarında kadına yönelik taciz sorununun çözümü için; daha fazla sefer sayısı, daha fazla toplu taşıma alternatifi ve 24 saat toplu taşıma, yani nitelikli, kamusal ve insanca koşullarda ulaşım sağlanması ve ayrımcı toplu taşımanın bir örneği olan ''Bayan Yolcularımıza Öncelikli Vagon'' uygulamasının derhal iptali için gerekli destekleri bekliyoruz.

İmza kampanyasını imzalamak için tıklayınız: http://www.change.org/p/bursa-b%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir-belediyesi-pembe-vagon-de%C4%9Fil-insanca-ula%C5%9F%C4%B1m-istiyoruz?source_location=minibar

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler