Bursa ve Mersin'de kadınlar 8 Mart'la 'Hayır' kararlılığını alanlara taşıdı

Türkiye'nin dört bir yanında miting yasak kararına rağmen sokaklara dökülen kadınlar 'tek adama' ve yasakçı, eril zihniyete 'Hayır' kararlılığını alanlara taşıdı.

Bursa ve Mersin'de kadınlar 8 Mart'la 'Hayır' kararlılığını alanlara taşıdı

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısı ile Setbaşı’nda saat 18.30’da 8 Mart Dünya Kadınlar günü için bir araya gelindi. 

Bursalı kadınlar bu seneki 8 Mart etkinliği için dün Ankara’ya hareket eden 4 otobüsten birinin kaza yapması sonucu yaşamını yitiren 7 kadın işçiyi anarak sessiz yürüyüşe geçtiler. 

Katılımın yoğun olduğu yürüyüş “Dünyanın yarısıyız, birlikte güçlüyüz! Haklarımız ve hayatlarımız için 'Hayır'”, “Dün trafik kazasında kaybettiğimiz kadın işçiler için yastayız!” pankartları arkasında sessizlik içinde Heykel Meydanı’nda sonlandı. 

Burada Bursa Kadın Platformu adına Elif Güven tarafından Türkçe ve Kürtçe yapılan açıklamada yaşamını yitiren kadın işçilere vurgu yapıldı. 

Kadının cinsel olarak sömürülmesine ve esnek iş yaşamına değinilerek şunlar söylendi: 

“Eşit bir yaşam ve insanca çalışma koşulları için 8 Mart 1857 yılında 40 bin kadın çıktık yola, dokuma işçisi kadınların grevi ile başlayan 8 Mart yolculuğu 160 yıldır kesintisiz, soluksuz devam ediyor.” 

Referandum sürecine de yer verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Tek adam, ekmeğimizi çalamaz ve gülümüzü solduramaz: 8 Mart’ta da, 16 Nisan’da da hayatımız ve haklarımız için ‘hayır’ diyoruz.” 

Açıklamada “Susma, haykır! Kadınlar vardır!”, “Jin, jiyan, azadi”, “Hayır, hayır demektir” sloganları atıldı.

Mersin Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’de yapacakları Feminist Gece Yürüyüşü için Forum AVM önünde bir araya geldi. Kadınların toplanması ile birlikte yüzlerce çevik kuvvet polisi alanı kuşatırken, polisler kadınlara yürüyüşün Mersin Valiliği tarafından yasaklandığını tebliğ etti. Yasak kararına karşı yürüyüşü yapmak isteyen kadınlar, saatlerce toplandıkları bölgede bekledi.

Mersin'de kadınlar yasağa rağmen yürüdü

Kadınların bekleyişi sırasında polisler, alana gelmek isteyen kadınları Özgecan Meydanı'na yönlendirmek isterken kadınlar alana girmekte ısrar etti. Kadınlar alana girerken polisler kadınların etrafını sararak yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Yürümek isteyen kadınlarla polis arasında uzun süre arbede yaşanırken, polisler yer yer kadınları iterek gözaltına almaya çalıştı. Kadınların kararlı tutumu sonucu polisler geri çekilmek zorunda kalırken, kadınlar alkışlar ve sloganlar eşliğinde yürümeye başladı.

Kadınların önü Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bir kez daha kesildi. Çevik kuvvet polisleri ile önleri kesilen kadınlarla polisler arasında yaşanan arbede sırasında polis bazı kadınlara hakaret etti. Polisin tavrı karşısında kadınlar sloganlar atmayı sürdürürken, kadınların polise yoğun tepkisi sonrasında polis bir kez daha geri çekilmek zorunda kaldı.

Polisin çekilmesi ile birlikte kadınlar tekrar yürüyüşe geçerken, “Kadın, yaşam özgürlük”, “Jin jiyan azadi” ve “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganları eşliğinde Özgecan Meydanı’na ulaşıldı. Özgecan Meydanı’nda pankartlar ve dövizler açan kadınlar, şarkılarla  ‘Hayır’ kararlarını dillendirdi.

Türkülerin söylendiği, halayların çekildiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Mersin Kadın Platformu adına basın açıklaması yapan Canan Yüce “Bugün 8 Mart. Dünyanın dört bir yanında alanlardayız, birlikte güçlüyüz, dayanışmayı ve mücadeleyi büyütüyoruz. 158 yıl önce eşit bir yaşam için, hayatımız için, insanca çalışma koşulları için çıktı kadınlar yola. İşçi kadınların greviyle başlayan 8 Mart yolculuğu kesintisiz, soluksuz geldi o günden bugüne. Süregelen erkek egemen sistemin özgürlüğümüze, emeğimize, bedenimize yönelik baskı ve şiddeti hep var oldu. Biz kadınlar, erkek devletin eril yasalarına baskılarına, saldırılarına kendi gücümüzle engel olduk” dedi.

Mersin Baro Başkanı’nın kadın avukatı kürsüden itmesine de tepki gösteren Yüce “Tam da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Mersin Baro Başkanı’nın kadınlara yönelik şiddetini bütün kadınlar olarak kınıyor, o alanda direnen avukat kadın arkadaşlarımızı selamlıyoruz” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

(EVRENSEL)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler