Bursa SYKP İl Örgütü: Ne bize ne de sokağa geri adım attıramayacaklar

SYKP Bursa İl Örgütü, İl Eşbaşkanı Ayhan Genç'in önceki gün gözaltına alınarak tutuklanmasını protesto ederek İl Binasında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada gözaltı ve tutuklamaların 'Hayır' tavrını ve sol, sosyalist muhalefeti yıldırma çabası olduğu vurgulandı.

Bursa SYKP İl Örgütü: Ne bize ne de sokağa geri adım attıramayacaklar

İl Örgütü adına açıklamayı okuyan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi İl Yöneticisi Cem Çekil referandumun Meclis'ten çıkmasından beridir sokaktaki 'Hayır' kampanyasına ve HDP'e dönük büyük bir baskı ortamı kurulduğunu belirterek 'yıldırma ve gözdağı verme' çabası içinde olunduğunu ifade etti. 

Çekil 'Hayır' kampanyasının gözaltı ve tutuklamalarla engellenemeyeceğini belirterek "SYKP olarak ayağımızı bastığımız heryerde referandum kampanyasında “HAYIR de SULTANLIĞA” sloganı ile örgütlenme, en geniş demokratik muhalefeti oluşturma, büyütme bilinciyle hareket edecek ve AKP/Saray faşizmine karşı eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesini hız kesmeden sürdüreceğiz." dedi. 

SYKP'li Çekil, "Bedeli ne olursa olsun emeğin ve alınterinin hakkını, halkların eşitliğini/kardeşliğini, barışı, demokrasiyi ve özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası, HDP, DBP, Devrimci Parti, Partizan, Yeşil Sol Gelecek Partisi, Öğrenci Kollektifi'nin katılımıyla gerçekleştirilen açıklamanın tam metni şöyle:

AKP/Saray rejim değişikliğine giderken önünde engel gördüğü her şeyi ve herkesi hukuk dışı yöntemleri kullanarak saf dışı bırakmaya çalışıyor. Aydın, yazar, gazeteci, akademisyen, kadın, genç demeden adeta herkesi içeri atma telaşında. Kürtleri, sosyalistleri, Alevileri, kadınları, gençleri baş düşman ilan ederek kendi tabanını konsolide etmeye çalışıyor. Yetmiyor 'Hayır' çıkarsa "iç savaşa hazırlanın" diyerek toplumun kaosa sürükleneceğini/sürükleyeceklerinin açıkça işaretini veriyor.

Faşizmin inşasında "tabut'a son çiviyi çakmak" kurgusuyla yeni anayasa paketini referanduma götüren AKP/Saray kendisine "dikensiz gül bahçesi" yaratarak seçime gitmeyi ve en yüksek ‘Evet’i çıkarmayı hedefliyor. Bunun için de öncelikle toplumun örgütlü kesimlerine saldırıyor. Rehin alma politikasını sürdürerek, 'Hayır' cephesini ötekileştirerek daraltmayı hedefliyor. Bu amaçla: Hayır diyen sokaklarda bunu örgütlemeye başlayan BHH, Halkevleri, EMEP, TKP, CHP’lilere dönük 20 günde 60 saldırı ve yüzlerce gözaltı gerçekleştirildi.

Sokakta "Hayır" kampanyası yürütenlere dönük baskıların bir diğer boyutu ise Başkanlığa giden yolda en büyük engel olarak gördüğü ve partimizin de kurucu bileşeni olduğu HDK/HDP’dir. Son altı ay içerisinde sadece HDP’den gözaltına alınanların sayısı 9796 ve bunlardan 1482’si tutuklandı. Son bir haftada ise 518 HDP üye, yönetici ve bileşenlerine dönük gözaltı/tutuklama saldırısı gerçekleştirildi.

Bu tablo içinde Bursa’da ülkenin durumundan pek farklı değil. OHAL gerekçesi ile her türlü eylem, etkinlik, basın açıklaması gibi en temel haklar yok sayılıyor ve propaganda hakkımız kapalı salonlara hapsedilerek kamuoyundan tecrit edilmeye çalışılıyor. Sesini duyurmaya çalışanlar ise gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalıyor. Tayyip Erdoğan’ın “Allahın bir lütfu” dediği 15 Temmuz sonrası özellikle devrimci, demokrat, yurtsever muhalefete dönük gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama operasyonları Kasım ayından itibaren hız kazandı. DBP, HDP’li Belediyelere kayyum atanması ve belediye başkanlarının tutuklanmasıyla başlayan, HDP, DBP Eş Genel Başkanlarının tutuklanmasına kadar devam eden süreçte Bursa’da bir dizi eylem, etkinlik, basın açıklaması gerçekleştirildi. Tüm engelleme, yasaklama girişimlerine rağmen giderek artan ve yayılan demokratik eylemler Bursa emniyetini ve Vali’yi rahatsız etmiş olacak ki kasım ayı başından bugüne yüzlerce ev baskını, gözaltı yaşanmış ve 65 HDP üye, yönetici ve bileşen temsilcisi tutuklu bulunuyor. Ayrıca Kasım başında yapılan operasyonlarda İl Başkanının da olduğu 4 ESP’li tutuklandı. Yine HDP bileşenlerinden Birleşik Devrimci Parti üyesi 4 kişi Ocak ayı sonunda şafak operasyonuyla gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Son olarak 13 Şubat sabahı yine ev baskınları yaşanmış ve 28 kişi gözaltına alınmıştı. 16 Şubatta mahkemeye çıkarılan ve aralarında SYKP Bursa İl Eşbaşkanı Ayhan Genç’in de olduğu 9 kişi tutuklandı.

Gözaltı ve tutuklama saldırıları boyunca parti üyelerimiz de bu kapsamda gözaltına alınmış yada tutuklanmıştır. Aralık ve Ocak ayında İstanbul’da, İzmir’de Mersin’de, Hatay’da ve Bursa’da gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında SYKP üye ve yöneticileri de gözaltına alınmış, yada tutuklanmıştır. Son olarak Eş Genel Başkanımız Tülay Hatimoğulları ile PM üyemizin evlerinin basılması, Bursa İl başkanımızın tutuklanması genel anlamda Hayır cephesine, özelde de HDP’yi oluşturan bileşenlere ve sol sosyalist muhalefete dönük bir yıldırma, gözdağı verme çabasıdır.

Ancak beyhude çabalardır bunlar. Ne bizlere nede sokakta ki muhalefete geri adım attıramayacaklar.

Bedeli ne olursa olsun emeğin ve alınterinin hakkını, halkların eşitliğini/kardeşliğini, barışı, demokrasiyi ve özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz. Yıldırma politikalarına teslim olmayacak, mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bu anlamda önümüzde birlikte yol yürüyeceğimiz zorlu bir “anayasa değişikliği referandumu” var. SYKP olarak ayağımızı bastığımız heryerde referandum kampanyasında “Hayır de Sultanlığa” sloganı ile örgütlenme, en geniş demokratik muhalefeti oluşturma, büyütme bilinciyle hareket edecek ve AKP/Saray Faşizmine karşı Eşitlik, Özgürlük ve Adalet mücadelesini hız kesmeden sürdüreceğiz. SYKP olarak “hayır de sultanlığa” sloganı ile yürüteceğimiz referandum çalışmalarında ayrıca Birlikte yol yürüdüğümüz Bursa Demokrasi Güçleri ile bileşeni olduğumuz HDK/HDP ile Bursa’da referandum kampanyasında birbirini besleyen, tamamlayan, uyumlu bir çalışma yürüteceğiz. Bu açıklama ile fiilen başlayan hayır kampanyasını başlattığımızı ve gözaltı, tutuklama ve baskılara teslim olmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Ayrıca bileşeni olduğumuz HDP olarak 19 Şubat Pazar saat:13,00’te Yıldırım İlçe binasında yapacağımız geniş halk toplantısına tüm halkımızı davet ediyoruz.

Son olarak 26 Şubat Pazar saat:14,00’te Bursa Akademik Odalar Birliğinde “Hayır Diyenler Buluşuyor” isimli Forum etkinliğine de tüm halkımızı davet ediyoruz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler