Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kadın Orgazmı Günü

Bugün, '8 Ağustos Uluslararası Kadın Orgazmı Günü' Dünyanın birçok yerinde kadın cinselliğini konuşmak tabu hatta yasak. Ancak 8 Ağustos, Brezilya'da özel bir tatil günü olarak kutlanıyor.

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kadın Orgazmı Günü

Yapılan bilimsel araştırmalar, dünya üzerindeki kadınların sadece 3'te 1'inin cinsel ilişki sırasında orgazm yaşayabildiğini ortaya koyuyor. Brezilya'daki 8 Ağustos Uluslararası Kadın Orgazmı Günü, tam da bu soruna parmak basmayı amaçlıyor. 

Milyonlarca kadının bir kez bile orgazmı yaşamadığı gözönüne alındığında, bu tatilin savunucuları, kadınların en azından özel bir günle kendi cinselliklerinin farkına varabilmesini umut ediyor. 

1960'lardaki cinsel devrimle başlayıp, 1970'ler ve sonrasına sarkan süreçte kadın orgazmı da yavaş yavaş çeşitli kültürlerde konuşulmaya başlanmış, hatta cinsel sorunların odak noktası olmuştu. Brezilya da yıllardır bu konuda farkındalık yaratabilmek için özel bir tatille 'kadın orgazmı'nı bayram havasında kutluyor.  

'Kadın Orgazmı Günü', Brezilya'nın Esperantina kasabası Belediye Meclisi Üyesi Arimateio Dantas'ın teklifiyle başlatılmış... Dantas'ın, karısına olan 'seks borçlarından' ötürü böyle bir özel güne önayak olduğu ifade ediliyor. 

Belediye'nin de bu teklifi kabul etmesiyle birlikte Brezilyalılar, özellikle de ülkede yaşayan kadınlar, her 8 Ağustos'ta bu günün 'keyfini' çıkarıyor. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler