Brezilya’da 6 bin kişi konut talebiyle işgal başlattı

MTST (Evsiz İşçiler Hareketi) Sao Bernardo do Campo’da 500 kişi ile bir parkı işgal etti, işgal eylemine katılanların sayısı 6 bin’i geçti. MTST ilk işgali başlatırken işgal alanına “Sao Bernardo’nun Korkusuz İnsanları” pankartını astı.

Brezilya’da 6 bin kişi konut talebiyle işgal başlattı

İsyandan.org’un aktardığına göre; hareketin koordinatörlerinden Guilherme Boulos “İşgal belediye yönetimini görüşmelere zorlamak için yapıldı ve taleplerimiz karşılanana dek işgali süreceğiz,” dedi. Guilherme, belediyenin görüşmeye yanaşmadığını ve öncelikli görevlerinin belediyeyi müzakereye zorlamak olduğunu, kabul etmezlerse harekete geçerek mücadeleyi yükselteceklerini, belirtti.

Başkan Michel Temer’in neoliberal politikaları binlerce aileyi yoksulluk sınırının altında yaşamaya zorluyor. MTST’de örgütlenen binlerce aile Sao Paulo’nın kenar bölgelerine yığılmış durumda ve gelirlerine uygun sağlıklı konut talep ediyor. 

MTST büyük şehirlerin ve kasabaların kenar bölgelerine yığılmış olan, yaşayabilecekleri sağlıklı bir konuttan yoksun olan işçileri birleştirmek için 1990’ların sonlarında kuruldu. 

Etiketler: Brezilya, İşgal, Konut

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler