Bozdağ’dan Cumhuriyet’e ‘Basın toplantısının dışında haber yapmışsın’ suçlamasıyla dava

Cihatçı gruplara sarin gazı hammaddesi sevkiyatı iddiasını haber yapan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Dirik, ‘Basın toplantısı dışında haber yapmakla’ suçlandı.

Bozdağ’dan Cumhuriyet’e ‘Basın toplantısının dışında haber yapmışsın’ suçlamasıyla dava

Türkiye’den Suriye’deki cihatçı gruplara sarin gazı yapımında kullanılan kimyasal silah hammaddesi sevkiyatı yapıldığına ilişkin iddiaları haberleştirdiği gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi İzmir muhabiri Hakan Dirik’e dava açıldı. Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın şikâyetçi olduğu Dirik, savcı Celal Sarıdere tarafından “basın toplantısının dışında haber yapmakla” suçlandı.

CHP, Adana’da yürütülen “Sarin gazı davasını” İstanbul milletvekilleri Eren Erdem ile Ali Şeker üzerinden gündeme taşımıştı. Milletvekilleri, savcılık iddianamesinde de yer alan iddiaları, 21 Ekim 2015 tarihli basın toplantısıyla gündeme getirmişti. Toplantının öncesi ve sonrasında haber kaynaklarıyla görüşen ve savcılık iddianamesini kamuoyuyla paylaşan Dirik, Erdem’in “Bozdağ’ın duruşma savcısını tehdit ederek dosyayı kapattırdığı” yönündeki iddialarını da habere taşımıştı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Aradan 1.5 yılı aşkın süre geçtikten sonra Bozdağ’ın müşteki olarak yer aldığı dava açıldı. Sarıdere tarafından hazırlanan iddianamede, söz konusu basın toplantısı CD’sinin bilirkişiye incelettirildiği kaydedildi. Haberde yer alan Bozdağ’ın talimatına ilişkin ifadeler toplantıda yer almadığı için Dirik’e suç atfedildi. Benzer iddiaları gündeme getiren Birgün’den Erk Acarer de Hakan Dirik’le birlikte aynı davada yargılanacak.

CHP'li Erdem: Haberin kaynağı benim

Bozdağ ve savcı Sarıdere’nin suçlaması, kaynağından yalanlandı. CHP’li vekil Eren Erdem, haberin kaynağının kendisi olduğunu belirtti. Davaya müdahil olacağını ve tanık olarak katılacağını kaydeden Erdem, “Davaya konu olan detayları, basın toplantısından sonra iki gazeteciye telefon açarak ben verdim. Onlar da doğal olarak haber yaptılar. Haberin kaynağı benim. Kaynağın değil, haberi yapanın yargılanması, Türkiye’deki gazeteci fobisinin ne kadar derin olduğunu gösteriyor. Gazeteciler elbette basın toplantısı dışında da toplantıyı yapan insanlarla görüşerek haber yapabilirler. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir sorgulama olamaz. Absürtlükler ülkesi Türkiye’de ‘Nasıl bir kişiden özel mülakat alırsın?’ diye dava açmak tam bir rezilliktir. Ben milletvekiliyim, cüzamlı değilim. Herkes benimle konuşabilir. Ben buradayken, haberi yapana dava açılması düşündürücüdür. Suç varsa, mülakatı vereni yargılasınlar” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler