Boğaziçi'nde ihraç edilen akademisyenler için protesto: KHK'lar gidecek biz kalacağız

8 Mart günü işlerine son verilen Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri Noemi Levy-Aksu ve Abbas Vali için Boğaziçi Üniversitesi'nde protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

Boğaziçi'nde ihraç edilen akademisyenler için protesto: KHK'lar gidecek biz kalacağız

‘’Barış İçin Akademisyenler’’ bildirisine imza atan Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Noémi Lévy-Aksu’nun işine son verildi. Lévy-Aksu’ya 22 Şubat’ta YÖK’ten gönderilen yazıda sözleşmesinin uzatılmadığı bildirildi.Böylece kendisi Boğaziçi Üniversitesi’nden gönderilen ilk “Barış İçin Akademisyenler” imzacısı oldu. Öte yandan bir diğer akademisyen Abbas Vali’nin de sözleşmesi yenilenmedi. 

Lévy-Aksu, karara yönelik “Şaşırtıcı değil, beklediğimiz bir durum. Yabancı olmamız nedeniyle KHK ile atılamıyoruz galiba, o nedenle muhtemelen bu yolu seçtiler. Bu karara tepki vereceğiz.Bu sadece benim sorunum değil, birçok üniversitede insanlar haksız yere işten atılıyor. Benim yaşadığım da bunun bir parçası. Benim durumumun çok özel bir vaka olarak görülmesini istemem. Dalganın bir parçası ve buna karşı durmaya devam edeceğiz.İşime dönmek ve Türkiye’de yaşamaya devam etmek istiyorum, bunun için mücadele edeceğim.” demişti.

İhracın üzerine bugün rektörlük önünde toplanan kitle “Akademi Biat Etmeyecek”, “AKP gidecek biz kalacağız”, “Tek Adama Hayır, Noemi’ye Evet”, “KHK’ya Teslim Olmayacağız” sloganlarıyla Güney Kampüs ana kapıya yürüdü. 

Basın açıklamasıyla rektörülüğün kararı protesto edildi. "Barışa destek olmak suç değildir. Hocalarımızın yanındayız!" ifadelerinin kullanıldığı açıklamanın tamamı şöyle:

Uzun bir süredir akademiye yönelik sürdürülen cadı avı hız kesmeden devam ediyor. Bugün bitmek bilmeyen savaşların karşısında barıştan, yaşamdan, insanlık onurundan ve adil bir düzenden yana olan hocalarımız teker teker aramızdan alınmaya çalışılıyor. Şimdiye kadar başta Ankara Üniversitesi, Marmara, YTÜ, İstanbul Üniversitesi olmak üzere yüzlerce akademisyenin işine son verildi, barış isteyen akademisyenler yargılandı.

Cadı avında sıra Boğaziçi’ne geldi. Önce çok değerli hocamız ve barış imzacısı Murat Sevinç KHK ile akademiden ihraç edildi, şimdi de Barış için Akademisyenler bildirisine imza atan hocalarımız Noemi Levy- Aksu ve Abbas Vali’nin sözleşmeleri YÖK tarafından iptal edildi. Aralık 2016’da sözleşmeleri uzatılmış olan hocalarımızın, üniversitenin iradesi yok sayılarak YÖK tarafından sözleşmelerinin iptal etmesi kabul edilemez. Bileşenler olarak, üniversite yönetimininden atılan hocalarımıza yönelik tavrına dair derhal bir açıklama bekliyoruz.

Akademik özgürlüğün ayaklar altına alındığı, barıştan söz etmenin suç olduğu şu günlerde biz de üniversite bileşenleri olarak bir kez daha ilan ediyoruz: Bizler öğrencileri olmaktan gurur duyduğumuz Noemi Levy- Aksu ve Abbas Vali’nin yanındayız ve akademik miraslarına sahip çıkıyoruz. Bu hukuksuz ihraçlara dur diyoruz! Barışa destek olmak suç değildir. Hocalarımızın yanındayız! KHK'lar gidecek biz kalacağız! Akademi boyun eğmez!”

Haber görseli

Haber görseli

Haber görseli

(CUMHURİYET) 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler