Boğaziçi öğrencileri ‘Direniş Çadırı’ kurdu: Üniversiteyi savunuyoruz

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri rektörlük seçimlerini kaldıran Kanun Hükmünde Kararname’nin iptali ve yüzde 86 oyla seçilen rektörlerinin atanması için "Üniversiteyi savunuyoruz" diyerek direniş çadırı kurdu.

Boğaziçi öğrencileri ‘Direniş Çadırı’ kurdu: Üniversiteyi savunuyoruz

Kampüste Dayanışma Çadırının kurulmasıyla başlayan eylem, söyleşiler ve müzik dinletileri gibi etkinliklerle sürecek.

Bianet’e konuşan Sosyoloji Bölümü öğrencisi Kadir Selamet, Direniş Çadırı kurma kararının seçimleri kaldıran KHK yayınlandıktan sonra düzenledikleri forumda alındığını söyledi.

Seçilen rektör dört aydır atanmadı

12 Temmuz’da üniversitede yapılan seçimlerde mevcut rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu oyların yüzde 89’unu olarak seçimden birinci çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o tarihten bu yana Erdoğan 19 rektör atadı ancak Boğaziçi Üniversitesi’nde atama yapmadı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, üniversite seçimlerinde en yüksek oyu almasına rağmen üç aydır rektörün atanmamasına çektikleri video ile tepki göstermişti.

Videoda, rektörün atanmamasının kesilmiş bütçeler idari ve akademik kaos yarattığını, sözleşmeleri yenilenmesi gereken personelin durumunun belirsiz olduğunu, ofislere yazıcı tonerleri bile temin edilemediğini anlatmışlardı.

Kadir Selamet, rektörün atanmadığı süreçte öğrenci kulüplerine ödenek çıkarılamaması, yine ödenek olmadığı için kampüste yaşayan hayvanlarla ilgilenen veterinerlerin gelemediğini, kampüse girişte aramaların sıklaştığı örneklerini ekledi.

Seçimler iptal oldu

29 Ekim’de yayınlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile rektörlük seçimleri kaldırıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, 1 Kasım'da üniversitede yaptıkları açıklamada yüzde 86 oy oranıyla seçilen rektörlerinin atanmamasını kabul edilemez olduğunu söyledi, rektörlük seçimlerini kaldıran KHK'nın iptalini talep etti.

"Üniversiteyi savunuyoruz"

Selamet, Boğaziçi öğrencilerinin “Üniversiteyi savunuyoruz” adı altında başlattıkları eylemin amacını KHK’nın iptali ve Prof. Dr. Barbarosoğlu’nun atanması olarak anlattı.

Kuzey Kampüs’te Direniş Çadırı’nın açılmasıyla başlayan eylemde takas pazarı yer alacak, rektörlük seçimlerini hatırlatan sandık tekrar kurulacak.

Saat 14.00’te Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Esra Mungan ile Boğaziçi Üniversitesi’nin tarihinin konuşulacağı söyleşi gerçekleşecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler