BM'den ABD'ye 'ırkçılık' uyarısı: Koşulsuz şekilde reddedilmeli

Birleşmiş Milletler, ABD hükümetini ırkçılığı "tartışmasız ve koşulsuz bir şekilde reddetmeye" çağırdı

BM'den ABD'ye 'ırkçılık' uyarısı: Koşulsuz şekilde reddedilmeli

Charlottesville'deki ırkçı saldırı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları ardından Birleşmiş Milletler'den Washington Yönetimi'ne 'ırkçılık' uyarısı geldi. Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi tarafından yapılan açıklamada, ABD hükümeti ırkçılığı "tartışmasız ve koşulsuz bir şekilde reddetmeye" çağırıldı.

Irkçı söylevler BM'yi harekete geçirdi 
Komite Başkanı Anastasia Crickley, "Beyaz milliyetçilerin, neo-Nazi'lerin ve Ku Klux Klan'ın beyaz üstinlüğü ve ırk ayrımını teşvik eden ırkçı solganları, marş ve selamları bizi harekete geçirdi" dedi. Crickley, "ABD hükümetini, üst düzey siyasetçileri ve kamu görevlilerini, Charlottesville ile ülkenin geri kalanında ortaya çıkan ırkçı nefret söylemini ve suçları tartışmasız ve koşulsuz bir şekilde reddetmeye ve kınamaya davet ediyoruz" diye konuştu.

İnsan hakları savunucuları memnun 
BM'den gelen ırkçılık uyarısı insan hakları savunucularını memnun etti. Uluslararası Af Örgütü'nün BM temsilcisi Sherine Tadros, "Bugüne kadar isteksiz davranan Birleşmiş Milletler'in ABD Yönetimi'nin attığı adımları kamuoyu önünde eleştirmesi dikkate değer" dedi.

10 yılda 5 ülke uyarıldı 
Birleşmiş Milletler'in ırkçılık karşıtı uyarı yapması sık görülen bir durum değil. Son 10 yılda yalnızca Burundi, Fildişi Sahili, Nijerya, Irak ve Kırgızistan böyle bir uyarı almıştı. ABD en son 2006 yılında Batı Şoşon yerlilerinin toprak hakları üzerine çıkan bir çatışma nedeniyle böyle bir uyarı almıştı.

Artı Gerçek

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler