BM Suriye Komisyonu: QSD ve YPG’ye dönük etnik temizlik iddiaları gerçeği yansıtmıyor

BM Suriye Komisyonu, yaklaşık 1 yıllık çalışmasının sonucu olan raporunu açıkladı. Rapor, Demokratik Suriye Güçleri ve YPG’ye dönük birçok iddiayı çürütüyor.

BM Suriye Komisyonu: QSD ve YPG’ye dönük etnik temizlik iddiaları gerçeği yansıtmıyor

Geçtiğimiz yılın 21 Temmuz’unda çalışmalarına başlayan Birleşmiş Milletler Suriye Komisyonu, nihai raporunu yayınladı. 27 sayfayı bulan rapor 21 Temmuz 2016 ile 28 Şubat 2017 tarihleri arasındaki çalışmaları kapsıyor. Raporda, özellikle Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile YPG’ye dönük belirlemeler dikkat çekiyor.

“Suriye Arap Devleti İnsan Hakları İhlalleri ve Uluslararası İnsancıl Hukuk İhlalleri” başlığını taşıyan raporda, incelemenin yapıldığı dönemde yoğun olarak dile getirilen YPG ve QSD güçlerinin Arap toplumuna yönelik “etnik temizlik” yaptığı iddialarını doğrulayan kanıtlar bulunmadığı vurgulandı. Etnik temizlik iddialarının yanı sıra, Rojava Özerk Yönetimi kontrolündeki kanton yönetimlerinin sorumluluğu altında bulunan bölgelerde sistematik olarak demografik yapıyı değiştirmeye ve herhangi etnik bir gruba yönelik şiddet uygulandığını gösteren kanıtlara rastlanmadığına da dikkat çekilen raporda, YPG ve QSD güçlerinin Kuzey Suriye’de askeri gerekçelerle halktan geçici olarak evlerini terk etmelerini istediği de dile getirildi.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre; IŞİD’in bombalı saldırıları nedeniyle Teşrin barajı ile Menbiç bölgesinde geçici yer değiştirmelerin gerçekleştiği ve bu tür zorunlu durumlarda QSD güçlerinin halkın emniyetli bir şekilde güvenli bölgelere ulaşmalarında gerekli adımları atmaları gerektiği belirtilen raporda, QSD güçlerinin evlerinden uzaklaştırılan sivillerin barınma, hijyen, sağlık, güvenlik ve beslenme ihtiyaçlarının tatmin edici koşullarda gerçekleşmesinden sorumlu olduğu ve aile bireylerinin birbirinden ayrılmamasını sağlamak gibi bir yükümlülükle karşı karşıya olduğu belirtildi. Raporda, QSD ve YPG güçlerine dönük etnik temizlik iddialarına kanıt bulunmazken yer değiştirmek zorunda kalan insanların QSD veya YPG yetkililerinden yeterli yardım alamadıkları eleştirisi dile getirildi.

Daha önce, bazı haber ajansları haberlerinde YPG’nin, Rojava’da kendi kontrolü altında olan bölgelerdeki Arap köylerini yaktığı, Arapları köylerinden göçe zorladığı ve kendi kontrolünde olan bölgelerde ‘etnik temizlik’ uyguladığı iddilarını manşetlerine taşımıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Komisyonu tarafından hazırlanan raporda YPG ve QSD’nin etnik temizlik yaptığı iddiasının gerçekleri yansıtmadığı açıklamasına da yer verildi.

Etiketler: BM Suriye Komisyonu, QSD, YPG

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler