Bireysel silahlanma artıyor: Instagram’da dahi artık silah satılıyor

Türkiye’de yüzde 85’i ruhsatsız en az 20 milyon dolayında bireysel silah var. Silaha ulaşmak her gün daha da kolaylaşırken fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’da dahi silah satışı yapılan reklamlar yer alıyor.

Bireysel silahlanma artıyor: Instagram’da dahi artık silah satılıyor

İstatistiklere göre Türkiye 80 milyon kişiden 20 milyonu silah bulunduruyor. Her 4 kişiden 1’ine silah düşen Türkiye’de, 20 milyon silahın 2.5 milyonu ruhsatlı, 17 milyonu da ruhsatsız.

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele amacıyla faaliyet gösteren Umut Vakfı verilerine göre, dünya çapında silaha sahip olma oranları göz önüne alındığında Türkiye 27. sırada yer alıyor. Türkiye’de son 10 yılda ruhsatlı-ruhsatsız silah sayısı 10 kat arttı.

Umut Vakfı’nın tuttuğu istatistiklere göre, 2015’te Türkiye’de 2.175 silahlı olay basına yansıdı. Ateşli ve kesici silahlarla işlenen olayların yüzde 71’i tüfek, tabanca, beylik silahı gibi ateşli silahlarla, yüzde 29’u kesici ve delici aletlerle yapıldı. Yüzde 71’lik kapsama giren silahlı olayların, yüzde 39’u (857) tüfeklerle, yüzde 28’i (605) tabancalarla, yüzde 4’ü de (87) beylik silahlarıyla yaşandı.

En çok silah alan 6. ülke olan ve silah satımında 20 ülke arasında 16. sırada yer alan Türkiye de silah satışı arttıran ülkeler arasında yer alıyor.

Instagram’da dahi silah satılıyor

Fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’da verilen bir reklamda da silah satışı yapıldığı görüldü. Instagram’daki reklamda çok ucuz fiyatlara, verilen numaralar aranarak kargoyla silah satın alınabildiği görülüyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler