Binali Yıldırım: 'OHAL'de seçime gidildi' dedirtmeyiz; referandum öncesi kaldırılır

Başbakan Binali Yıldırım, 19 Ocak’a kadar uzatılan OHAL’in referandum öncesi kaldırılacağını belirterek, “’OHAL altında seçimde gidildi’ gibi bir söz söyleme fırsatı vermeyiz. Bu nedenle referandum öncesi OHAL kaldırılır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım: 'OHAL'de seçime gidildi' dedirtmeyiz; referandum öncesi kaldırılır

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından 21 Temmuz'da ilan edilen, 19 Ekim'de 90 günlüğüne uzatılan OHAL'in, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliğine dair referanduma gidilmeden önce kaldırılacağını söyledi. 19 Ocak’ta son bulacak OHAL hakkında "2017’ye girer girmez kaldırılacak diye bir şey yok" diyen Yıldırım, "Şimdi, referandum olması halinde, elbette kimseye, 'OHAL altında seçime gidildi... OHAL şartlarında referandum yapıldı' gibi bir söz söyleme fırsatı vermeyiz. Bu nedenle referandum öncesi OHAL kaldırılır diye düşünüyorum" dedi.

Hürriyet’ten Fatih Çekirge’ye konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ekonomik krizin Türkiye’ye mahsus olmadığını, dünyadaki dalgalanmadan ve oynaklıktan nasibini aldığını savunarak, “ABD Başkanı göreve oturana kadar bu spekülatörler, finans çevreleri oynayacaklar. ‘Döviz sıkıntısı var’ gibi göstermek isteyenler var. Vurgun peşindeler. Ama bunlara izin vermeyeceğiz. Hepsinin farkındayız. Önlemleri alıyoruz. Tabii 15 Temmuz’da başarılı olamayan hainlerin panik yaratmak için yaptıkları da var” ifadelerini kullandı.

‘Piyasadan döviz alma ihtiyacının önüne geçeceğiz’

Başbakan, yaşanan krizle ilgili alınan önlemleriyse şöyle sıraladı: “Elbette millete gerçeği anlatıyoruz… Şimdi kamu kuruluşlarına bazı döviz ödemeleri var. Onların ödemesi gerekenler var. Bunlar TL üzerinden tahsil edilecek. Mesela futbol yayın ihalesi. Digiturk… Bu para dolar olarak değil, TL karşılığı olarak tahsis edilecek. Yine TMSF’nin alacakları var. Bunlar da döviz üzerinden değil, TL karşılığı olarak alınacak. Özelleştirmeler var. Bazı elektrik ihaleleri, santrallar… Benzeri döviz üzerinden yapılacak tahsilatları TL karşılığı alacağız. Bu şekilde piyasadan döviz alma ihtiyacının önüne geçeceğiz. Bunun benzeri önlemler alıyoruz.”

‘OHAL şartlarında referandum yapıldı dedirtmeyiz’

Yıldırım, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen, 11 Ekim’de üç ay daha uzatılmasına karar verilen OHAL’in de 2017’de sona ereceğini söyledi. Yıldırım, OHAL’in tam olarak ne zaman kaldırılacağını ise, “Tabii hemen 2017’ye girer girmez kaldırılacak diye bir şey yok. Bu daha çok referanduma gitmeden OHAL’in kaldırılması düşüncesidir. Şimdi, referandum olması halinde, elbette kimseye, (OHAL altında seçime gidildi… OHAL şartlarında referandum yapıldı) gibi bir söz söyleme fırsatı vermeyiz. Bu nedenle referandum öncesi OHAL kaldırılır diye düşünüyorum” sözleriyle anlattı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler