Bill Gates: Robotlar işinizi elinizden alıyorlarsa vergisini de ödemeliler

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Quartz’a verdiği röportajda, otomasyona geçen firmalardan “robot vergisi” alınarak hem bu sürecin yavaşlatılabileceğini hem de bu süreçte işlerini kaybeden insanlar için yeni istihdam olanakları yaratılabileceğini savundu.

Bill Gates: Robotlar işinizi elinizden alıyorlarsa vergisini de ödemeliler

Bill Gates Gates, Quartz’a verdiği röportajda Avrupa’nın da gündeminde olan “robot vergisi” hakkında kendisine yöneltilen bir soruya “Elbette otomasyon ile ilgili bir takım vergilerin alınması gerekir. Bir fabrikada çalışan bir insan 50 bin dolarlık iş yaptığında bu kazanç için gelir vergisi, sosyal güvenlik primi gibi vergiler ödüyorsa aynı iş için bir robot kullanıldığında da eşit oranda vergi alınmalı” cevabını verdi. Gates “Silikon Vadisi makinesinin” pek çok ürün ve hizmetin insana ihtiyaç duyulmadan üretilmesini sağlayacak teknolojiler geliştirdiğini belirterek bu durumun yol açacağı işsizlik ve vergi kaybı gibi sorunlara hükümetler tarafından çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.

Gates’e göre şirketlerin otomasyon ile sağlanacak olan iş gücü tasarrufundan kaynaklı olarak elde edeceği kazancın vergilendirilmesi ve bu vergilerin sosyal sorunların çözümüne yönelik işlerde istihdamın arttırılması için kullanılması gerekiyor. “Robot vergisi” ile hem sosyal sorunlara yol açan otomasyona geçiş süreci yavaşlatılabilir hem de insanların eğitim, yaşlı bakımı gibi alanlarda istihdam edilebilmesi için kaynak yaratılabilir.

Haber-çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: https://qz.com/911968/bill-gates-the-robot-that-takes-your-job-should-pay-taxes/

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler