Bilkent Üniversitesi Öğrencileri Yemekhane Boykotunda

Bilkent Üniversitesi öğrencileri, aynı yıl içerisinde yemekhanede tabldot yemeklere yapılan zamlar sonrasında boykota başladı. Öğrenciler, rektörlük ile gerçekleşen görüşmelerde, rektörlüğün kafeteryaları işleten özel işletme lehine tavır almasından rahatsız olarak kalabalık bir şekilde yemekhane boykotunu başlattılar.

Bilkent Üniversitesi Öğrencileri Yemekhane Boykotunda

Bilkent Üniversitesi öğrencileri, aynı yıl içerisinde yemekhanede tabldot yemeklere yapılan zamlar sonrasında boykota başladı. Öğrenciler, rektörlük ile gerçekleşen görüşmelerde, rektörlüğün kafeteryaları işleten özel işletme lehine tavır almasından rahatsız olarak kalabalık bir şekilde yemekhane boykotunu başlattılar.

Fiyat artışları sonrasında en ucuz yemek 4.10TL olurken öğrencilerin kampüs içerisindeki diğer alternatiflerinin daha pahalı olması sebebiyle tercih ettikleri yemekhanenin de öğrenciye yönelik olmadığını belirttiler.

Boykotun ikinci gününde öğrencilerden bir grup temsilci, rektör yardımcısı ile görüştüler. Bu görüşmede yemek fiyatlarındaki artışa ve okul genelindeki pahalılığa dikkat çeken öğrenciler, rektörlükten olumlu bir yanıt alamadılar. Görüşme sırasında rektörlüğün, öğrencilerin üniversite için fedakarlık yapmasını istediği; aksi takdirde, yemekhanede çalıştırılan işçilerden bazılarının işten çıkarılacağını ifade ettiği belirtiliyor. Aynı zamanda, boykotun “birkaç grubun küçük hesapları için örgütlendiği bir iş” olarak nitelendirildiği de iddialar arasında yer alıyor.

Rektör yardımcısı ile gerçekleşen görüşme sonrası boykot komitesinin açıklaması:

“Bilkent Üniversitesi öğrencilerine, akademisyenlerine, işçilerine ve kamuoyuna;

13.000'den fazla öğrenci, akademisyen ve çalışana uygun fiyatta ve kaliteli yemek vermesi gereken Bilkent Üniversitesi yemekhanesine, rektörlük ve Kafeteryalar Müdürlüğü tarafından bir yılda iki kere zam yapılmış fiyat önce 3.35'ten 3.75e ardından 4.10 kuruşa çıkarılarak binlerce kişi mağdur edilmiştir. Bu zamlar karşısında başlattığımız ve iki gündür devam eden yemekhane boykotuna katılanlardan seçtiğimiz bir temsilci heyeti bugun rektörlük ile görüştü. Yaptığımız görüşmede fix menü fiyatının 3 TL'ye düşürülmesi talebimizi rektör yardımcısı Kürşat Aydoğdu'ya ilettik. Asgari ücretlere yapılan artıştan kaynaklı yemek şirketinin mağdur" olmamak için yemek fiyatlarını arttırdığını söyleyen yönetim, bu talebimizde ısrarcı olduğumuz takdirde onları yemekhaneden işçi çıkarmak zorunda bırakacağımızı iddia etmiştir. Sadece ucuz ve kaliteli yemek yemek isteyen bizler, bu talebimizin ne üniversitesi yönetimini ne de yemek şirketi olan Bilintur'un bütçesini işçi çıkaracak kadar sarsmayacağını biliyoruz ve işçi çıkarımlarının sonuna kadar karşısında olacağımızı belirtiyoruz. Bu zamlar karşısında maddi olarak etkilendiğimizin ya henüz farkında olmayan ya da bunu önemsemeyen yönetim, bizden "fedakarlık" yapmamızı beklediklerini, içtiğimiz sigaraların lüks olduğunu, bunu içmek yerine yemek yiyebileceğimizi söyleyerek herkesin sigara içtiğini varsayan temelsiz bir argümanla yapılan zammı meşrulaştırılmaya çalışıyor.Konu sigara içmemiz, neye ne kadar para harcadığımız değildir. 400 lira KYK bursu ile geçinmeye çalışanların da, haftasonları 12 saat çalışarak harçlığını çıkaranların da, ailelerinin yolladığı az miktarda para ile idare eden yabancı öğrencilerin de okuduğu Bilkent'te herkes ucuza yemek yeme hakkına sahiptir. Üniversite yönetimi bu konuda şirketlerin değil öğrencilerin ihtiyaç ve taleplerini gözetmelidir. Daha önce yemekhaneye yapılan zamlar ve düşürülen servis saatlerinde gösterdiğimiz tepkiler üzerine okul yönetimi geri adım atmak zorunda kalmış ve bu süreçlerden yemek fiyatlarının iyileştirilmesi ve servis saatlerinin arttırılması kazanımları ile çıkmıştık. Şimdi de 3 liraya yemek yemek istememizin haklı bir talep olduğunu biliyoruz ve taleplerimiz kabul olana kadar bu süreci devam ettireceğimizi duyuyoruz. Herkesi dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz!

TALEPLER
1. Fix menünün 3 TL. olsun.
2. Yemek menüsü belirlenen komitede öğrencileri temsilen de bir veya birden çok kişinin bulunması
3. Toplu/tekli alım tarifesi aynı olsun
4. Seçmeli menü, 2 fix menü (6 TL.) olsun.
5. Vejetaryen menünün hazırlanmasında daha fazla hassasiyet ve veganlara da hitap edecek şekilde çeşitlilik gösterilsin.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler