Beyoğlu sakinleri ‘Büyük Dönüşüm Buluşması’nı protesto etti

Beyoğlu Kent Savunması, Galatasaray Meydanı'nda 'Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması'nı protesto etti: 'Beyoğlu'nu kurtlar sofrasına teslim etmeyeceğiz.'

Beyoğlu sakinleri ‘Büyük Dönüşüm Buluşması’nı protesto etti

Beyoğlu Kent Savunması, Beyoğlu Belediyesi'nin organize ettiği 'Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması'nı protesto etmek için Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi.

Yurttaşlar "Beyoğlu'nu kurtlar sofrasına teslim etmeyeceğiz", " Beyoğlu'na yaptığınız kötülüklerin hesabını vereceksiniz" pankartlarını açarak, "AKM'nin hesabını vereceksiniz", "Kabataş'ın hesabını vereceksiniz", "Haliç Tersaneleri'nin hesabını vereceksiniz" yazılı dövizleri taşıdı.

Beyoğlu Kent Savunması adına açıklama yapan Deniz Özgür "Büyük Dönüşüm Buluşması"nın hedefinin Tarlabaşı'nda elde kalan ve satılamayan daireleri, rezidansları ve ofisleri satabilmek olduğunu söyledi. Özgür, Beyoğlu Belediyesi'nin ciddi bir borç yükü altında olduğunu söyledi.

Tarlabaşı projesinin belediyenin bütçesine tam bir karadelik açtığını dile getiren Özgür, "Başta Beyoğlu olmak üzere bütün İstanbul'a ihanet edenler, şehri, ormanları, kıyıları, parkları yağmalayanlar, yoksulların evlerini yıkıp mahallerini yok edenler ve bütün bu ihanet sürecini meşrulaştırmaktan başka fonksiyonu olmayan şarlatanların toplanması, tarihe not düşmemiz için önemli bir fırsat" şeklinde konuştu.

Beyoğlu'nun kurtlar sofrasına dönüşmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Özgür, "Bizim Beyoğlu'nu terk etmek gibi bir niyetimiz yok. Burada kalmaya, dans etmeye, şarkı söylemeye devam edeceğiz" dedi.

‘Grand Pera buluşmasında 4 kişi gözaltına alındı’

Politeknik adına söz alan Sezen Özkan ise, Beyoğlu'na ihanet edenleri, Grand Pera buluşmasında halkın mühendisleri, mimarları, plancıları olarak protesto ettiklerini ve 4 arkadaşlarının darp edilerek gözaltına alındığını söyledi. Özkan şunları söyledi:

"Memlekete ihanet edenlere, yağma projelerini çizenlere 'mimar değilsiniz' demek için oraya gittik. Beyoğlu'nu yağmalayan mimarların oturumunu izleyen, hesap soran 4 arkadaşımız darp edilerek gözaltına alındı. Yağmanın, talanın projelerini çizenlere meslek onurunu, mesleki sorumluluklarını hatırlattılar. Politeknik Yönetim Kurulu Sekreteri Ersin Kiriş, Yönetim Kurulu Üyesi Ekin Sarıca, Burcu Yanar ve Derya Apaydın gözaltına alındı."

Açıklama sonrası bildiri dağıtımı gerçekleştirildi.

‘Büyük Dönüşüm Buluşması’ nedir?

Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu Yatırımcılar Grubu Beyoğlu’ndaki kentsel dönüşüm projelerine yönelik “Büyük Dönüşüm Buluşması” adıyla bir toplantı düzenledi. 2 gün sürecek olan toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Toplantıda, Beyoğlu özelinde restorasyon ve kentsel dönüşümün hızlandırılmasına yönelik çalışmaların planlanacağı ileri sürülüyor.  Etkinlikte Tarlabaşı, Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe, Galataport ve Haliçport gibi büyük ölçekli şehircilik projeleri ele alınıyor.

Kaynak: Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler