Beşiktaş halkı Ihlamur Parkı'nın ranta açılmasını istemiyor

Beşiktaş’ta doğal sit alanında bulunan ve üç nişangâhın yer aldığı Ihlamur Parkı’nın çevresinin kapatılması mahalle sakinlerinin tepkisini çekti. Mahalleli panellerin kaldırılmasını, parkın kamu yararına park ve yeşil alan kalmasını istiyor

Beşiktaş halkı Ihlamur Parkı'nın ranta açılmasını istemiyor

Beşiktaş Belediyesi’nin internet sitesinde, Ihlamur Parkı'nın imara açılacağı idialarına dair açıklama yayınladı. Ayrıca Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, açıklamayı kendi sosyal medya hesabı üzerinden de duyurmaya çalıştı.

Ancak Beşiktaş’ta, doğal sit alanı statüsündeki Ihlamur Parkı’nın kamusal alan olarak halka açık olmasını isteyen ve bunun için bir süredir direnişte olan mahalle halkı, Beşiktaş Belediyesi’nin açıklamasını doğru bulmadıklarını ifade etti.

Dayanışma, Beşiktaş Belediyesi’nin parkın korunmasına dair attığı adımların halk tarafından anlaşılabilmesi için sorularına cevap istedi. Kaynak bulunamadığı için kamulaştırma yapılamadığını iddia eden belediyenin, düzenlenen yüksek bütçeli halk konserleri için sponsor bulabildiğini, parkın kamulaştırılması için kaynak yaratılmasında hangi yöntemleri izlediği de sorulan sorular arasında.
Ihlamur Parkı Dayanışması sorularının yüz yüze yanıtlanması için Beşiktaş Belediye Başkanı’nı, sabah 06:00 saatleri yerine mahalle halkının her akşam toplandığı saat 19:00’da Ihlamur Parkı’na davet etti.  
İhlamur Parkı Dayanışması'nın, Maltepe Belediye Başkanı Murat Hazinedar'a ilettiği talepler şunlar:

1. Parkın kamulaştırılması kararı alındığı ancak kamulaştırma bedelinin Belediye bütçesi için yüklü bir miktar olduğu ve bu sebeple kamulaştırma yapılamadığı bilgisi alınmıştır. Tarihi, kültürel ve doğal miras niteliğindeki bu alanın kamulaştırma bedelinin ödenebilmesi için Beşiktaş Belediyesi kaynak oluşturmak doğrultusunda hangi yöntemleri izlemiştir? Nitekim  Belediye Başkanı konserler gibi muhakkak halk için gerekli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla sponsorluk yoluyla önemli bütçeler yaratabildiğini basında vurgulamıştır.
2. Bu tarihten sonra Belediye, tarihi mirasın korunarak parkın kamulaştırılması ve kamu yararına kullanılması için hangi adımları atacaktır?   
3. Beşiktaş Belediyesi internet sitesinde dava dosyalarının bulunduğunu ifade etmektedir, ancak sitede sadece 4 adet belge bulunmaktadır. Belediye’yi ilgili alana dair, dava dosyaları dahil elindeki tüm bilgi ve belgeleri paylaşmaya çağırıyoruz.(evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler