Baydemir’den ‘çözüm süreci’ haberlerine tekzip: Yapılan çeviri çarpıtmadır

HDP Sözcüsü Baydemir, Kürtçe yayın yapan bir programda ‘çözüm süreci’nin bozulmasına yönelik açıklamalarını Türkiye’de yayın yapan ajans, gazete ve internet sitelerinin “Hükümet de Kürtler de barış sürecinin bitmesini istedi” şeklinde vermesine ilişkin yaptığı açıklamada sözlerinin çarpıtıldığını belirterek bu haberleri tekzip etti.

Baydemir’den ‘çözüm süreci’ haberlerine tekzip: Yapılan çeviri çarpıtmadır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir, Kürtçe yayın yapan Waar TV’de katıldığı bir programda ‘çözüm süreci’ne dair açıklamalarda bulundu.

Ancak Baydemir’in, sürecin bozulma aşamasına ve geldiği noktaya dair açıklamaları Türkiye’de yayın yapan kimi medya kuruluşlarınca “Hükümet de Kürtler de barış sürecinin bitmesini istedi” şeklinde servis edildi.

Başta Doğan Haber Ajansı (DHA) olmak üzere Cumhuriyet ile Diken, BirGün ve Evrensel gibi alternatif yayınlar da Baydemir’in sözlerini bu şekilde başlığa taşıdı.

Ancak HDP Sözcüsü Twitter’dan yaptığı açıklamada sözlerinin çarpıtıldığını söyleyerek söz konusu haberleri tekzip etti.

Baydemir, haberi yayınlayan internet sitelerinin Twitter hesaplarındaki ilgili paylaşımlara “Katıldığım Kürdçe TV programının kimi haber ajanslarınca yapılan Türkçe Çevirisi çarpıtmadır. Programın tamamı ekte” notunu düştü.

Baydemir’in paylaşımının ardından bazı siteler tekzip edilen haberi yayından kaldırdı.

Baydemir ne dedi?

İnternet siteleri HDP Parti Sözcüsü Osman Baydamir’in, ‘çözüm süreci’nin sona ermesiyle ilgili sözlerini şöyle aktarmıştı:

“Her iki taraf da hükümet de Kürtler de bir an önce çatışma ortamının başlaması için çaba yürüttü. Her iki taraf da birbirine güvenmiyordu ve çözüm sürecinin bitmesini istiyordu. Her ikisi de kendi varlığının devamını çözüm sürecinin bitmesinde görüyordu.”

Ancak Baydemir, Waar TV’de Kürtçe yaptığı konuşmasında şunları söylemişti:

“2013 Yılında Öcalan’ın Diyarbakır Newrozu’ndaki manifestosundan 2015 Dolmabahçe görüşmelerine kadar, iki taraf da birbirine güvenmiyordu. Ne hükümet Kürt tarafından emindi ne de Kürt Hareketi hükümet konusunda emindi. Bakın bu iki yıl içinde belki yüzlerce sorun dile getirildi.

Bir adım atılması bekleniyordu ki ‘Siz sözünüze sahipsiniz ve güvenlirsiniz’ diye. Örneğin bir tek istek vardı o da hasta tutuklularla ilgili. Örneğin kanser, eli veya ayağı tutmayan ya da ağır hastalar için bir kanun çıkarılması istendi, bunların cezaevinden çıkarılması için.

Bu 2.5 yıl içinde bir tek hasta tutuklu serbest bırakılmadı. Bir tek adım atılmadı. Hükümet süreci uzattı, adım atmadı. Bu adımların atılmaması da güvensizliğe neden oldu.

Açıkça söyleyeyim; iki taraf da artık ‘Bu süreci kim bozacak, kendimizi savunalım’ pozisyonuna geçti. İki taraf da birbirine güvenmiyordu. İki taraf da diyordu ‘Süreç bir gün biterse biz kendimizi savunabiliriz’.”

Etiketler: Osman Baydemir, Tekzip

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler