Baydemir: 'Talabani'nin cenazesinde her devlet vardı, bir Ankara yoktu'

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin cenaze törenine katılan Kürt siyasetçiler Diyarbakır’da taziyeleri kabul etti. HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “Bütün devletler oradaydı, Ankara orada değildi. Bir kez daha Kürt halkının dostu ve düşmanı ortaya çıktı” dedi.

Baydemir: 'Talabani'nin cenazesinde her devlet vardı, bir Ankara yoktu'

Hayatını kaybeden eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreteri  Celal Talabani (Mam Celal) için Diyarbakır’da bulunan Temiran Yas Evi’nde kurulan taziyeye ziyaretler sürüyor.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Talabani’nin Federe Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde düzenlenen cenaze merasimine katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) temsilcilerinden oluşan heyet taziyeye katıldı.

DTK Eşbaşkanı Güven: ‘Mam Celal oyunları bozdu’

Ziyaret sırasında konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Kürt halkının ulusal yas içerisinde olduğunu belirterek, “Kürt halkının tarihinde çok önemli isimler mücadele etti. İktidarlar Ortadoğu üzerinde planlar çiziyor, Mam Celal siyaseti ile iktidarların oyunlarını bozan bir isimdir” dedi.  

HDP Sözcüsü Baydemir: ‘Milyonlar yas tuttu’

Cenaze merasimine katılan heyet içerisinde yer alan HDP Sözcüsü Osman Baydemir ise, Kürt halkına başsağlığında bulunarak, şunları söyledi: “Mam Celal, 40 milyon Kürdün amcasıdır. Her yaşam bir gün hayata veda edecektir. Kimi yaşamlar dolu dolu geçer. Mam Celal’in yaşamı da dolu dolu geçen bir yaşamdır. Dün Süleymaniye’de Mam Celal’in 40 milyon Kürdün yüreğinde yeni bir yaşam inşa ettiğini gördük. Gözlerimizle gördük ki; milyonlarca Kürt Mam Celal için yas tuttu. Bizim açımızdan da tarihi bir gündü. Eğer iyi günde milyonlarca insan bir aradaysa bu millet olduğunun göstergesidir. Eğer milyonlarca insan hep birlikte yas tutuyorsa bu millet olduğunun en büyük göstergesidir. Amed, Mahabad, Qamişlo, Süleymaniye, Kobanê aynı yas içinde. Mam Celal böyle bir miras bıraktı bize. Mam Celal’in bize bıraktığı birlik mirasını sağlayacağız. Bizim yüreğimiz nasıl Başûr’da ise Başûr’un yüreği de bizimledir.”

‘Tehditle sonuç alınsaydı…’

Federe Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirilen referandum ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tehdit ve hakaret diline dikkat çeken Baydemir, şöyle konuştu: “Kürt halkın açlıkla terbiye etmek isteyenler amacına ulaşmayacaktır. Tehdit, zorbalıkla ve baskılarla sonuç alınsaydı, Enfal’de, Halepçe’de, Koçgiri’de sonuç alınırdı. Bu tehditler sonuçsuzdur. Bu yoldan sonuç alınmayacaktır. Kürt halkının iradesi ne olursa olsun bütün dünya saygı göstermelidir. Bölge kentlerinde Mam Celal için taziye kuranlara şükranlarımızı sunuyoruz. Mam Celal’in hayallerine sahip çıkacağız ve Kürt birliğini sağlayacağız.

Herkes vardı Ankara yoktu

Bütün devletler oradaydı, ancak Ankara orada değildi. Bir kez daha Kürt halkının dostu ve düşmanı ortaya çıktı. Kürt halkının ölümsüzlerini bir kez daha selamlıyorum. Kürt halkı için özgürlük, demokrasi ve huzur diliyorum.”

Konuşmanın ardından Federe Kürdistan Bölgesi’ne giden heyet taziye ziyaretlerini kabul etmeye başladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler