Baydemir: Faşizme karşı vicdan ve adalet direnişi başlatıyoruz

Baydemir, sırasıyla Diyarbakır, İstanbul, Van ve İzmir’de ağustos ayı boyunca 7/24 Vicdan ve adalet direnişini başlatacaklarını, eylül ayında da barış mitingleri düzenleyeceklerini söyledi.

Baydemir: Faşizme karşı vicdan ve adalet direnişi başlatıyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir, Meclis’te yaptığı basın toplantısında HDP’nin Vicdan ve Adalet Direnişi başlatacağını açıkladı.

"Gidişata itirazım diyen herkesi bekliyoruz"

Baydemir, sırasıyla Diyarbakır, İstanbul, Van ve İzmir’de ağustos ayı boyunca 7/24 Vicdan ve adalet direnişini başlatacaklarını, eylül ayında da barış mitingleri düzenleyeceklerini söyledi.

“Meclis, iktidarın noterliği haline dönüştürülüyor. OHAL, KHK’ler, içerde ve dışarıda düşmanlık siyasetiyle ülke cendereye sokuluyor. Savunma hakkının kutsallığı hiçe sayılarak, savunmanın kendisi yargılana konusu oluyor. Yapılması gereken bütün bu faşizm uygulamalarına karşı vicdan ve adalet direnişi ortaya koymaktır.

“HDP olarak yarın grup toplantımızı Diyarbakır’da yapacağız. Şiddetsiz, taşsız, sopasız tamamen bir vicdan ve adalet direnişi ortaya koyacağız. Bizlere ve topluma yöneltilen şiddete karşı bir vicdan ve adalet direnişi ortaya koyacağız. 7 gün 24 saat açık alanda adalet, barış, demokrasi için nöbet tutacağız.

“Demirtaş cezaevinde olduğu, Figen Yüksekdağ, milletvekillerimiz belediye eşbaşkanlarımız cezaevinde olduğu, kayyumlar işbaşında olduğu, OHAL devam ettiği müddetçe devam edeceğiz. Faşizm ancak sivil, demokratik bir direnişle durdurulabilir. 

“İlk hafta Diyarbakır’dayız. Sonraki hafta İstanbul, bir sonraki hafta Van, sonraki hafta İzmir’de olacağız. Vicdan ve adalet direnişini başlatacağız, şiddetsiz nefretsiz insani bir duruşla alanda olacağız. Bu ayı tamamladıktan sonra eylül ayı boyunca da onurlu barış mitinglerini organize edeceğiz.

“Benim bu gidişata itirazım var, ülkenin geleceğine dair kaygım var diyen bütün siyasi partileri, STK’ları davet ediyoruz. Gelin vicdanlarda buluşalım.”

"Meclis'te, mitingde konuşmak, mahkemede kendini savunmak yasak"

Baydmeir, HDP’nin cezaevinde tutulan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan son fezlekelere ilişkin de bilgi verdi.

“263 gündür Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz rehin alınmış durumdalar. 4 Kasım darbesinden sonra da Eş Genel Başkanlarımız hakkında iddianameler fezlekeler hazırlanmaya devam etti 4 Kasım’dan bugüne 13 fezleke daha hazırlandı.

"En az 20 yıllık avukatlık meslek hayatımda da karşılaşmadığım bir fezleke. 2017’ye 4 no’lu fezleke. Cumhurbaşkanına hakaret. 4 Kasım darbesinden sonra düğmeye basmak suretiyle savcılığa çıkarılıyor. Savcılıkta Demirtaş beyanda bulunuyor: “Milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem mümkün değildir. Bu yargı, Erdoğan’ın talimatıyla işliyor” diyor. Yalan mı?

"Meclis’te konuşmak yasak, mitingde konuşmak yasak, mahkemede kendini savunmak yasak. Bunun adı faşizmdir. Faşizm ancak ve ancak direnerek aşılabilecek bir illettir. Ve ancak Demirtaşların dönüşüyle aşılabilecek bir beladır." 

Bianet

Etiketler: Osman Baydemir, HDP

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler