Baydemir: 'Darbeyi Allahın lutfüna dönüştürdüler'

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, önlenebilir darbe girişiminin lütfa dönüştürüldüğünü söyleyerek, Meclis’te düzenlenecek 15 Temmuz etkinliğine katılmayacaklarını söyledi.

Baydemir: 'Darbeyi Allahın lutfüna dönüştürdüler'

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, 15 Temmuz törenine ilişkin açıklamalarda bulundu. Etkinlik için davet edilmediklerini söyleyen Baydemir, “Önce söz konusu etkinliğe davet edilmedik. Sonra yapılan davet de yanlış yere yapıldı.Çünkü Yüksekdağ ve Demirtaş, şu an cezaevinde. Davet onlara yapılmalıydı. Onlar darbe sonucu cezaevinde. Eş genel başkanlarımız olmadığı için reddediyoruz, gitmiyoruz, katılmıyoruz” dedi.

‘Halkın iradesine darbe’

Halkın iradesinin 7 Haziran sonuçları sonrasında Erdoğan tarafından tanınmayarak, milletin iradesine karşı bir darbe yapıldığını ifade eden Baydemir, “Suruç Katliamı’ndan 15 Temmuz’a kadar hükümetin objektif sorumluluğu, yanlış politikalarıyla darbe mekaniğinin hayata geçirilme süreciydi. 15 Temmuz’da kalkışma olduğu bir gerçektir. İnsanların hayatını yitirdiği gerçektir. Hayatını yitiren tüm yurttaşlara rahmet diliyoruz. Aynı zamanda 7 Haziran’dan bugüne hükümetin müzakere masasını devirmesinden kaynaklı hayatını yitiren tüm yurttaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Onlar savaş politikalarının kurbanıdır. Darbe kimden gelirse gelsin, darbeye hayır demeye devam edeceğiz” dedi.

‘Allahın lütfuna dönüştürüldü’

Darbenin önceden ön görüldüğü ve öne alındığını savunan Baydemir, “Önlenebilir bir mekanizma, önlenmemek suretiyle Allah’ın lütfu tanımına dönüşmüştür. Bir fırsat aracı haline getirilmiştir. OHAL’in ilanı da legal siyasete ve muhalefete karşı bir darbedir” diye konuştu. 4 Kasım’da eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklanarak, legal siyasete darbe gerçekleştirildiğini ifade eden Baydemir, Erdoğan’ın “Grev tehdidine OHAL sayesinde izin vermiyoruz” ifadesini “Malumun ilanı, OHAL’in neden devam ettirildiğinin itirafı” olarak değerlendirdi.

Dihaber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler