Başbakan Yıldırım’dan ‘NO’ film tepkisi: Sevmeyen Şili’ye gitsin

Başbakan Binali Yıldırım, Şili’de diktatör Pinochet’in devrilmesine neden olan 1988 referandumunda “Hayır” çıkmasını konu alan “NO” filminden muhalefetin ilham almasına tepki gösterdi. Yıldırım, “Şili’ye kadar uzanacağınıza Şile’ye gitseydiniz” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım’dan ‘NO’ film tepkisi: Sevmeyen Şili’ye gitsin

Başbakan Binali Yıldırım, AKP grup toplantısında gündeme dair konuştu. “Hayır” oyunu “terör” ile eşleştirme politikasına sürdüren Yıldırım, “Pensilvanya’daki fitne yuvasından ‘Hayır’ oyu talimatı çıkıyor. Bunlar memleketin yararına olacak şeylere ‘Evet’ derler mi? Demezler… Türkiye, adımlarını çok sağlam atıyor. Her şeye rağmen istikrarı koruyor, bundan zerre kadar şüpheniz olmasın” diye konuştu.

Yıldırım, ekonomideki daralma ve düşük büyüme rakamlarına rağmen “7 yılda yakaladığımız büyüme eğilimini daha da artıracağız” iddiasında bulundu. Yıldırım, şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi, küresel kriz döneminde dahil 7 milyon vatandaşımıza iş, aş sağladık. Son dönemlerde işsizlikte istemediğimiz ufak tefek olumsuzluklar yaşandı. Ama bunlar geçici, bunları aşıyoruz. 2016’nın sonunda aldığımız kararlar yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. İşte görüyorsunuz döviz kurundaki iniş kendini göstermeye başladı. Son olarak, Cumhurbaşkanımız ile birlikte iş adamlarıyla bir toplantı yaptık, istihdam seferberliğini başlattık.”

Yıldırım, 20 bin 127 öğretmenin atamasının yapılacağını ve işlemlerin Mart ayında başlayacağını söyledi.

‘Çanakkale yiğitlerine dünyanın en uzun köprüsü yakışır’

Yıldırım, yatırımlar ve inşaat sektöründeki “büyük projelerin” devam ettiği öne sürerek, şöyle devam etti: “İnşallah Çanakkale şehitlerimizin anısına 18 Mart günü Çanakkale Köprüsü’nün temelini atıyoruz. Bu köprüyle, İstanbul’u Çanakkale’ye, Ege’ye, İzmir’e, Manisa’ya hatta Akdeniz’e bağlıyoruz. Bu eser köprü, üç giriş, üç gidiş, altı şeritli oto yollardan oluşuyor. Bu muhteşem yapı da 2023 metrelik ayak açıklığıyla dünyanın en uzun köprüsü oluyor. Türkiye’ye de bu yakışır. Çanakkale yiğitlerine de bu yakışır.”

Dikdatörün devrildiği ‘No’ filmi

Yıldırım, muhalefetin 1988 yılında Şili’de yapılan ve “Hayır” oyu çıkması ardından diktatör Pinochet’in devrilmesine sık sık atıfta bulunmasına da tepki gösterdi. Yıldırım, “Nerede bulmuş ilhamı, Şili’de. Adamlar bir film yapmış, CHP de bundan medet umuyor. Uzun yıllar halka güvenmediniz, seçkin takıldınız ama hani değişiyordunuz. Hani halkı esas alacaktınız. Şili’ye kadar uzanacağınıza Şile’ye gitseydiniz” dedi.

Bozkurt işareti ile MHP'yi selamladı

Yıldırım, grup toplantısında referandum için verdikleri destekten dolayı MHP’yi bozkurt işareti yaparak selam göndermesi dikkat çekti. Yıldırım, “Ülkücü kardeşlerimizle birlikte yola çıktık… Önce memleketim, önce milletim, dediler. Nasıl unuturuz. Selam olsun” ifadesini kullandı.

(DİRENİŞTEYİZ.ORG)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler