Başbakan Yıldırım: Türkiye'de basına baskı varmış gibi yansıtılıyor

Malta’da bir takım görüşmeler yürüten Başbakan Binali Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında kendisine tutuklu gazetecilere ilişkin sorulan bir soruya sinirlendi. Yıldırım, gazetecilerin tutuklanmasını, Türkiye’deki mülteci sayısı ve “terörle mücadele” üzerinden açıkladı.

Başbakan Yıldırım: Türkiye'de basına baskı varmış gibi yansıtılıyor

Malta'ya resmi ziyarette bulunan Başbakan Yıldırım, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile ortak basın toplantısı düzenledi. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Yıldırım, basın ve ifade özgürlüğü ile tutuklu gazetecilere ilişkin gelen sorulara sinirlendi. Yıldırım, gazetecilerin tutuklanmasına ilişkin sorulan soruya, “Türkiye’deki mülteci sayısı” üzerinden cevap vermesine anlam verilmedi. 

“Türkiye'deki tutuklu gazetecilerin sayısını açıklar mısınız” sorusuna Başbakan Yıldırım, "Acaba merak ediyorum, Türkiye'de ne kadar göçmen var, Avrupa'da ne kadar göçmen var, biri bana bunun cevabını versin. Türkiye 3 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor. Başkaları ne yapıyor, aferin deyip uzaktan bakıyor. Türkiye DAEŞ ile PKK ile FETÖ ile amansız mücadele veren bir ülkedir. Hangi Avrupa ülkesinin Meclis'i bombalandı. Hangi Avrupa ülkesinde tanklar insanların üstünden geçti" sözleriyle cevap verdi. 

Yıldırım daha sonra tutuklu gazetecileri “teröristlikle” itham ederek, "Basın özgürlüğü evrensel bir haktır. Genelde insanların görüşlerini ifade etmeleri, evrensel bir haktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hakkı Türkiye'de herkes sonuna kadar kullanıyor. Basın özgürlüğü ayrı bir şey, basın özgürlüğü kisvesi altında terör faaliyeti yapmak ayrı bir şey. Bir basın kartı alıp, teröristlere lojistik destek vermek basın özgürlüğü değildir. Gerçekler ters yüz edilip, Türkiye'de basına baskı varmış gibi bir sonuç çıkartılmaya çalışılıyor” diye konuştu. Başbakan Yıldırım, ardından AB’nin Basın Özgürlüğü ve diğer fasılları açmasını istedi.

Öte yandan son verilere göre sadece OHAL ilanından beri 150 gazeteci tutuklandı, 180 yayın kuruluşu kapatıldı, 2 bin 500 gazeteci işsiz bırakıldı.

(DİHABER)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler