Barselona'da İslam karşıtı ırkçı gösteriyi solcular engelledi: Ne IŞİD ne faşizm!

Barselona'da La Rambla Caddesi’nde İslam karşıtı gösteri yapmak isteyen faşist grubu, sol - sosyalist Katalan örgütlerin temsilcileri ve halk engelledi: ‘Ne IŞİD ne de faşizm’

Barselona'da İslam karşıtı ırkçı gösteriyi solcular engelledi: Ne IŞİD ne faşizm!

İspanya'nın Barselona kentinde gerçekleştirilen terör saldırısı üzerine kentte İslam karşıtı gösteri düzenlemek isteyen faşist bir grubu, sol-sosyalist Katalan örgütlerin temsilcileri ve halk engellerken, çıkan arbedede yaralananlar oldu. 

Terör saldırısının düzenlendiği La Rambla caddesinde İslam karşıtı gösteri yapmak isteyen faşist grup gerilime yol açtı.

Faşist Falange partisinin üyelerinin çağrısıyla caddede toplanan 20 kişilik gruba, sol görüşlü Katalan örgütlerin temsilcileri ve vatandaşlar tepki gösterdi. İki grup arasında çıkan arbedede birkaç kişi yaralandı.

Katalonya polisi olaya müdahale ederek, La Rambla'yı trafiğe kapattı ve faşist grubu zırhlı araçlarla bölgeden uzaklaştırdı.

Sol-sosyalist Katalan örgütlerin temsilcileri, Barselona'nın "hoşgörü kenti" olduğunu ve İslam karşıtı gösterilere izin vermeyeceklerini belirtti.

"Faşistler dışarı" sloganları atan sol görüşlü göstericilerin, "Halklar arasında dayanışma, ne IŞİD ne de faşizm" yazılı bir pankart taşıdıkları görüldü.

Dayanışma kucaklaşması eylemi

La Rambla'nın bir diğer köşesinde ise Kanarya Adaları asıllı iki genç "kucaklaşma" eylemi yaptı.

 "Dayanışma kucaklaşması. Nefret ve korkuya karşı sevgiyle mücadele et" yazılı döviz tutan iki genç, terörizme karşı dayanışma için yanlarına gelen genç, yaşlı, kadın, erkek herkesle tek tek kucaklaştı.

[Haber görseli]

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler