Bağdat İl Meclisi Turkiye mallarının şehre girişini yasakladı

Türk askerlerinin Musul'daki varlığı Ankara-Bağdat arasında ciddi bir kriz yarattı. Irak yönetimi Türkiye'yi NATO'ya şikayet etti. Türkiye'ye sert şekilde tepki gösteren merkezi Irak yönetimi, Türkiye Mallarına boykot kararı aldı.

Bağdat İl Meclisi Turkiye mallarının şehre girişini yasakladı

Musul'a Türk askerlerinin konuşlanması Irak ile Türkiye arasında büyük krize neden oldu. Irak yönetimi Irak topraklarında Türkiye mallarına boykot kararı aldı.

Irak Cumhuriyeti’nin Musul kentinde Türk askerinin varlığı Irak merkezi yönetiminin tepkisine neden oldu. Irak yönetimi, konuyu NATO’ya bildirip Türkiye’yi şikayet etti. Rusya’nın da karıştığı bu meseleye Iraklılar sert şekilde tepki göstermeye devam ediyor.


Son olarak Rusya’nın ardından Irak’ın bazı kentlerinde Türkiye mallarının boykot edildiği ve diğer illerde de Türk mallarının artık satılamayacağı ileri sürüldü.
Geçtiğimiz günlerde Türk askerlerinin Musul’a bağlı Başika Bölgesinde konuşlanması iki ülke arasında krize neden oldu. Irak Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve diğer yöneticiler, Türkiye’yi sert bir dille eleştirdi ve Türk askerlerinin derhal bölgeden çekilmesini talep etti. 

Türk askerlerinin Irak’tan çekilmesi için Türkiye’ye verilen süre sonra ererken, son olarak da Başkent Bağdat il Meclisi yönetimi yapılan oylamada alınan kararla Türk mallarının alınması boykot edildi. Yöneticiler, Türk mallarının Bağdat’a ithalini yasaklarken, Türk firmalarla yapılan bütün sözleşmeler de yasaklandı.

Basına demeç veren Musenna İl Meclis Başkanı Yardımcısı Haris Lemhud, Türk askerlerinin Irak egemenliğini ihlal ettiğini ve bu nedenle Türk mallarının boykot edildiğini açıkladı.Haris Lemhud, boykotun diğer ilerlide kapsayacağını sözlerine ekledi.

Etiketler: Musul, bağdat, Boykot

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler