Aziz Sancar'dan dini tartışmalara tepki: Dini tartışmalar enerjimizi boşa harcıyor

Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Sancar, dini tartışmaların enerji kaybettirdiğini ifade ederek, "Türkiye'nin çok sorunu var. Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu devlet sorunu yapıp enerjimizi harcamamalıyız" dedi.

Aziz Sancar'dan dini tartışmalara tepki: Dini tartışmalar enerjimizi boşa harcıyor

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde düzenlenen programda konuşan Sancar, şöyle konuştu:

"Nobel aldıktan sonra araştırma yapmak çok zor çünkü çok istek oluyor fakat ben her isteğe 'Evet' demedim, fuzuli işlerle uğraşmadım, çalışmalarıma devam ettim ve bu önemli araştırma ortaya çıktı. Sigaranın zararlı olduğu yıllardır söyleniyor. Çok insanımız sigara içiyor. Kanser kaynaklı ölümlerin yüzde 30'u sigaradan oluyor. Bizim araştırmamızda ulaştığımız sonuç şu: İnsan genomunda 6 milyar ünite var. Sigaranın tüm bu 6 milyar ünitede oluşturduğu zararın haritasını çıkardık. İnşallah bunu görünce insanlarımız korkar ve sigarayı bırakır." 

Sancar, araştırmaya "Dr. Ogün Adebali" isimli Türk bilim insanının da katkı sağladığını anlattı. 

Dini tartışmalar enerjimizi boşa harcatıyor

Prof. Dr. Sancar, bir öğrencinin din ve bilim arasındaki ilişkiye dair sorduğu soruya verdiği yanıtta, "Ben Müslümanım ve Müslüman olduğumu her yerde söylüyorum. Müslümanlığımla övünüyorum. Türkiye'deki evrim tartışmaları beni çok üzdü. Türkiye'nin çok sorunu var. Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz." ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler