Ayder Yaylası'nda 'kentsel dönüşüm' talanı başlıyor

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, 'Yeşil Yol’un ve Rize-Artvin havalimanının tamamlanmasıyla bölge turizmi hızla canlanacak. Turist gittiği yerde rahat etmek ister, konfor ister' dedi.

Ayder Yaylası'nda 'kentsel dönüşüm' talanı başlıyor

Doğal güzellikleriyle ünlü Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası'na yönelik talan projeleri hız kesmiyor. Hidroelektrik santral (HES) projelerinin yanı sıra turistik tesisler eliyle Fırtına Vadisi'nin ekolojik yapısında büyük tahribatlara yol açılırken, yıllardır kaçak yapılaşma sonucu betonarme binaların doğal yapıyı olumsuz etkilediği Ayder Yaylası şimdi de kentsel dönüşüm tehdidi altında. 

"Turist rahat etmek ister, konfor ister"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Ayder Yaylası'daki kentsel dönüşüm projesiyle bölgede turistik tesislerin inşasının önünün açılacağını belirterek şöyle konuştu: 

"Ayder Yaylası’nda Cumhurbaşkanımızın himayesinde TOKİ aracılığıyla bir kentsel dönüşüm ve değişim projesinin çalışmalarına başlandı. Yeşil Yol’un ve Rize-Artvin havalimanının tamamlanmasıyla bölge turizmi hızla canlanacak. Turist gittiği yerde rahat etmek ister. Konfor ister. İşte bizlere düşen görev, turistlere kaliteli hizmet sunabilmek adına kalifiye eleman yetiştirmektir. Burada da Ticaret Odaları gibi sivil toplum kuruluşları devreye girmeli ve bu yönde projeler hazırlamalı".

 

Ayder Yaylası adım adım talana açıldı

1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 'Turizm Merkezi' ilan edilmesinin ardından büyük ölçüde imara açılan Ayder Yaylası'nda 1998 yılında alınan doğal sit alanı kararına rağmen koruma amaçlı imar planı hazırlanmadığı için kaçak yapılaşmanın önüne geçilmedi. Sonrasında belediye meclisi kararıyla 158 yapı hakkında yıkım kararı verilmişse de yıkım işlemi gerçekleştirilmedi. 

Karadeniz'deki 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan 'yeşil yol' projesinin geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanması ile birlikte diğer birçok yayla gibi Ayder Yaylası da turistik tesis ve konut inşaatı projelerinin tehdit ettiği bir bölge haline geldi. 

Erdoğan: Kim ne dersedesin Rize'yi turizm merkezi haline getirecek adımları atacağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz mayıs ayında Rize Ticaret Odası'nın düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşmada 'yeşil yol' projesine ilişkin, "Yaklaşık 4 bin kilometrelik bir uzunluğa sahip projenin 650 kilometreye yakın bir bölümü Rize sınırları içerisinde. Bu projeyle bölgemizdeki doğal güzelliklere yerli ve yabancı turistlerin kolayca ulaşabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Yaylalarımızda talebe cevap verecek tesislerin kurulmasıyla, tüm bölgemizle birlikte Rize'yi de her mevsim cazip bir turizm merkezi haline getirecek adımları atmakta kararlıyız. Kim ne derse desin, biz bu adımları atacağız" ifadelerini kullanmıştı. 

Erdoğan'ın bu açıklamalarının ardından bölgeye yönelik talan projelerine hız verildi. Başta Ayder Yaylası olmak üzere Karadeniz'in doğal güzellikleriyle ünlü birçok yerinde TOKİ eliyle kentsel dönüşüm projelerinin uygulanacağı açıklandı. (İleriHaber)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler