Avukatların tutuklanmasına HDP'den tepki: 'Hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı birlikte direneceğiz'

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu MYK Üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, dün tutuklanan 14 avukatla ilgili açıklama yaptı. Başaran, “Adalet arayan avukatlar adaletten ve özgürlüklerinden yoksun bırakıldı. Avukatların mücadelesi bizim mücadelemizdir” dedi.

Avukatların tutuklanmasına HDP'den tepki: 'Hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı birlikte direneceğiz'

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu’na üye 16 avukat, 12 Eylül’de gözaltına alınıp dün çıkarıldıkları mahkemece 14’ü tutuklanmıştı.

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu MYK Üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, tutuklama kararına tepki gösterdi. 

Başaran, “16 avukat, temelsiz suçlamalar gerekçe gösterilerek, Nuriye ve Semih davasından 2 gün önce gözaltına alınmıştı. Gözaltı gerekçeleri, operasyonun düzenlenme saati ve yönetildiği merkez, Türkiye’de olağan hale gelen gariplikler silsilesinin tümünü barındırıyordu” ifadelerini kullandı.

Avukatların, Nuriye Gülmen ile Semih Özakça, Berkin Elvan, Dilek Doğan ve Hasan Ferit Gedik’in davalarını takip etmelerinin suç sayıldığını belirten Başaran, şöyle devam etti:

“Benzer şekilde Sur, Cizre, Silvan, Reyhanlı, Soma, Ermenek gibi yerlerde yaşanan baskı ve saldırıları, iş cinayetlerini, kamu görevlilerinin görevlerini suistimal etmelerini incelemek amacıyla avukatların oluşturdukları heyetleri de iddianame konusu etti. Tutarsız suçlamalarla ve iktidara itaat eden yargı eliyle ezilenler için adalet arayan avukatlar, özgürlüklerinden yoksun bırakıldılar. İktidarın ve onun emrinde davranan yargının avukatlardan bu denli korkmasının nedeni, onların işlerini layıkıyla ve vicdanlarıyla yapmalarıdır. Avukatların hukuk ve adalet mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Dayanışmamızı sürdüreceğiz. Hukuksuzluklara ve adaletsizliklere karşı birlikte direneceğiz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler