'Avrupa Birliği'nin gündeminde Türkiye ile müzakereleri durdurma var'

Bir Avrupa Birliği diplomatı, önümüzdeki hafta birliğin Dışişleri Bakanları'nın gerçekleştireceği toplantıda Türkiye ile müzakereleri durdurmanın konuşulacağını söyledi.

'Avrupa Birliği'nin gündeminde Türkiye ile müzakereleri durdurma var'

Almanya gazetesi Die Welt’e konuşan üst düzey bir AB diplomatı, “AB Dışişleri Bakanları, konuyu Malta’da yapacakları toplantıda gündemlerine alacak ve Avrupa Komisyonu’ndan, Ankara’nın müzakere kurallarını ihlal edip etmediğini ve bu doğrultuda görüşmelerin askıya alınıp alınmaması gerektiğini araştırmasını isteyecek” dedi.

Die Welt’in yaptığı habere göre, diplomatik çevrelerde müzakerelerin belirli bir süreliğine askıya alınması beklentisi hakim olduğu yer alıyor. Buna gerekçe olarak da, 2005’te kabul edilen müzakere zaptının 5’inci maddesi uyarınca, ‘Türkiye’de insan hakları, özgürlük ve demokrasi ilkelerinin ciddi biçimde ve sürekli olarak ihlal edilmesi’nin gösterilmesi bekleniyor. Müzakerelerin 5’inci maddeye dayanarak durdurulması için 28 üye ülkenin oybirliğinin değil, AB nüfusunun yüzde 65’ini temsil eden 16 üye devletin onay vermesinin yeterli olacak.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Hıristiyan Demokratlar (EPP) Grubu Başkanı Axel Fischer ise Die Welt gazetesine yaptığı açıklama, Türkiye’nin yeniden izlemeye alınmasını beklediğini söyledi. Fischer, “Muhtemelen önümüzdeki hafta Salı günü (25 Nisan), Türkiye’deki insan hakları ve demokrasinin durumunun Avrupa Konseyi tarafından izlemeye alınmasını (monitoring) kararlaştıracağız. Ben, bu konuda Parlamenterler Meclisi’nde çoğunluk çıkacağını bekliyorum” dedi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler