Atletizm Federasyonu Başkanı'na göre doping kararının zamanlaması manidar!

Atletizm Federasyonu Başkanı Çintimar, Abeylegesse ve Bulut kararının zamanlamasının manidar olduğunu söyledi.

Atletizm Federasyonu Başkanı'na göre doping kararının zamanlaması manidar!

Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) Elvan Abeylegesse ve Gamze Bulut kararının zamanlamasının "manidar ve düşündürücü" olduğunu öne sürdü.

Çintımar, "Avrupa ülkelerinin son zamanlardaki Türkiye'ye karşı tutumu" sebebiyle önceden alınan kararın yeniymiş gibi sunulduğunu söyledi. Çintımar, yaptığı ilk açıklamada ise "Bu olay bizden önceki federasyon başkanları zamanında gerçekleşti" demişti.

Federasyon Başkanı Fatih Çintimar IAAF'nin Elvan Abeylegesse ve Gamze Bulut'un madalya ve derecelerinin iptal edilmesine ilişkin olarak şunları söyledi:

"Ceza işlemleri 2015 yılında gerçekleşti. Federasyon olarak uluslararası federasyondan önce biz ceza verdik. Örneğin Elvan'la ilgili cezai işlem 2015 yılının Ocak ayında verildi. Ağustos ayında ise onaylandı. Keza Gamze ile ilgili cezada öyle. Ancak, durup, dururken, üzerinden 2 yıl geçtikten sonra verilen bu cezaların önceki gün kamuoyuna açıklanması manidar geldi. Avrupa ülkelerinin son zamanlardaki Türkiye'ye karşı tutumunun önceden verilmiş cezaların 2 yıl sonra gündeme gelmesini, Kros milli takımımızın Dünya Şampiyonasında birçok Avrupa ülkesini geride bırakıp 3'üncü olmasına, Avrupa'da madalya alan tek takım olmamızın kıskançlığına bağlıyorum. Yani, bir ölçüde bu başarının örtülmesine yönelik diye düşünüyorum." 

Etiketler: doping, atletizm

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler