Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay cezaevinden çıktı

Bugün görülen Özgür Gündem davasında mahkeme, Yazı İşleri Müdürü Zana Kaya, Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan'ın yurt dışı yasağı ile tahliyelerine karar verilmişti. Alpay ve Erdoğan Bakırköy Cezaevi'nden çıktı.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay cezaevinden çıktı

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyeleri Dilbilimci Necmiye Alpay ve yazar Aslı Erdoğan 4 buçuk aydır tutuklu bulundukları Bakırköy Cezaevi'nden çıktı. Cezaevi çıkışında Erdoğan ve Alpay'ı dostları büyük bir sevinçle karşıladı. Yağmur altında uzun süre bekleyenler, yazarların kapıdan çıkmasıyla birlikte çevrelerini sardı.

Yazar ve dilbilimci Necmiye Alpay cezaevi kapısı önünde yaptığı açıklamada, "Yarın ilk iş olarak buraya nöbete gelirim, Cumartesi Cumhuriyet'e giderim. Bunları derken burada nöbet olmadığını öğrendim. 'Kadın tutsaklara özgürlük' başlığı altında nöbet tutmak şart. Haftada bir bile olsa buradaki nöbeti sürdürmeye çalışalım." dedi. "Tahliye olduktan sonra ne hissettiniz?" şeklindeki soruya Alpay, "Olması gereken, gecikerek oldu. Aslında hiç yaşanmaması gerekiyordu" cevabını verdi. Alpay Bakırköy Kadın Tutukevi önünde nöbet tutanlara da teşekkür etti. 

Bugün görülen davada mahkeme Kaya, Alpay ve Erdoğan'ın yurt dışı yasağı ile tahliyelerine, İnan Kızılkaya'nın ise tutukluluğunun devamına karar vermişti. Bir sonraki duruşma 2 Ocak 2017'de görülecek. 

(Facebook mobilden giren ziyaretçilerimiz, sağ üstteki 'paylaş' sekmesinden 'Tarayıcıda Aç' seçeneğine tıklayarak videoyu izleyebilirler.)

Aslı Erdoğan savunmasına, "Hukuk varmış gibi yapacağım" demişti.

Bütünüyle yasal bir gazetenin hiçbir yetkisi bulunmayan yayın kurulunda yer aldığı için tutuklandığını söyleyen Erdoğan, "18 yıl önce Radikal Gazetesi'nde başladığım yazılarımın hiç birine dava açılmadı" dedi. Yazılan iddianame ile temel hukuk ilkelerinin çiğnendiğini söyleyen Erdoğan, "En acısı 26 yıl 8 kitap, yüzlerce yazı yazmış bir yazarın cımbızla seçilen yazılarından suçlanması" ifadelerini kullandı. "Ben bir yazarım benim var oluş amacım anlatmak" diyen Aslı Erdoğan şöyle konuştu: "Örgüt üyeliği suçlaması için gösterilen tek delil, gazetenin künyesinde yazan ismim." 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Özgür Gündem gazetesi yöneticileri ve çalışanlarından Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Zana (Bilir) Kaya, Ayşe Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut "şüpheli" sıfatıyla yer alıyor. İddianamede, Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 9 şüphelinin, "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edilmişti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler