Aslı Erdoğan: Neredeyse emindim hiç çıkamayacağımdan

Yazar Aslı Erdoğan hapishanede geçirdiği 136 günü anlattı.

Aslı Erdoğan: Neredeyse emindim hiç çıkamayacağımdan

675-676 sayılı KHK'ler ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve 136 gün cezaevinde kalmasının ardından tahliye edilen Yazar Aslı Erdoğan, hapishanede geçirdiği günleri anlattı.

Hapise girdikten sonra "hiç çıkamayacağım" hissine kapıldığını söyleyen Aslı Erdoğan, "Hiç beklemiyordum çıkmayı. Bir günde seni alıyorlar, bildiğin tanıdığın yaşamdan koparıyorlar, sonra yine, 'Hadi hayata dön!' diye tekmeyi basıyorlar. Koğuş kapısı açılıyor, sen dışarıda kalıyorsun, sonra ‘şak’ diye üzerine kapanıyor. Böyle oldu yani. Ama ben, ruhen yüzde 70 hâlâ içerideyim." dedi.

Hapishanede geçen süresini "koyu gri bir karanlık" sıfatıyla tanımlayan Erdoğan, "Neredeyse emindim hiç çıkamayacağımdan. İstediğim şey de neydi biliyor musun? Bir falcı. 'Şu şu tarihte çıkacaksın' dese inanacaktım ama öyle bir falcı da imkânsızdı" ifadelerini kullandı.

"Çok farklı bir Aslı’yım şimdi." diyerek özetlediği hapishane günlerini anlatırken "O kızlardan çok şey öğrendim, en çok da direnmeyi." ifadelerini kullandı.

“Her an tekrar alabilirler” korkusu yaşadığını belirten Erdoğan, "Şimdi annemin evinde kalıyorum. Kapı çalıyor, 'Polis mi?' diye fırlıyorum" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "İçeride bazen de bale yapıyordum. Avluda bale yapayım derken az kalsın zatürre oluyordum. İçeride hastalanmak büyük sorun" dedi.

Tahliye kararını duyduğunda inanmak istemediğini belirten Aslı Erdoğan, "Daha önce bir tahliye sevinci yaşadığım, sonrasında hayal kırıklığı hissettiğim için, “Kanma bunlara!” dedim. Ama hâkim, gerçekten de “Tahliye!” dedi. Topluluk önünde kendimi tutmam lazımdı, tuttum. Sonra jandarmaların arasına çöküp, hıçkırarak ağladım" ifadelerini kullandı.

(HÜRRİYET)

Etiketler: Aslı Erdoğan

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler