Asbestli yıkım için Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Asbest bulunan Havagazı Fabrikası'nı önlem almadan yıkarak çevreye ve halk sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında toplu suç duyurusunda bulunuldu.

Asbestli yıkım için Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunuldu

 Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, asbestli Havagazı Fabrikası’nı önlem almadan yıktığı ve görevini kötüye kullandığı, çevreyi kasten kirlettiği iddiasıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusu çağrısı yaptı. Çağrı üzerine çok sayıda sivil toplum örgütü, meslek odası, bazı siyasi partiler ve vatandaşlar Gökçek hakkında, suç duyurusunda bulundu.

CHP Ankara Milletvekilleri Murat Emir ile Şenal Sarıhan ve CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin de adliyedeydi.

Suç duyurusu öncesinde adliye önünde yapılan basın açıklamasında, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir şunları söyledi:

“Geçen hafta Ankara Valiliği bu duruma el koymuştu. ‘Denetleme görevi var merak etmeyin bakacağım’ demişti. Biz de ne yaptığını sormuştuk. Bugün itibariyle bize gönderdiği yazıda ‘Bu yıkılan bina asbestli binadır’ diyor. Hatırlarsınız Gökçek kameraların karşısına çıkarak bizleri, meslek odalarını halkı kandırmakla, paniğe sevk etmekle, yalan söylemekle suçlamıştı. Bizi mahkemeye vereceğini iddia etmiş ve asbestli binanın yıkılmadığını söylemişti. Bugün Ankara Valiliği’nden bize bir yazı geldi. ‘Bunun yanında ilgili belediye tarafından kamuoyuna yansıyan fotoğraflarda branda ile çevrili binada asbestli parçaların bulunduğu anlaşılmış olup…’ diyor. Yani Gökçek’in bir yalanı daha açığa çıkmıştır. Kendisini bir an evvel istifaya davet ediyoruz.”

CHP’nin hukukçu milletvekili Şenal Sarıhan, “Buradan hukuka uygun, halkın sağlık hakkını koruyan bir karara varılmasını bekliyoruz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise “Asbestli yapıyı yıkmadığını söyleyen Gökçek’i kendi asbest uzmanı ve valilik yalanlıyor. Artık Gökçek’in kaçacak yeri kalmadı” diye konuştu. Açıklamaların ardından vatandaşlar bireysel suç duyurusunda bulundu. 

(Duvar)

Etiketler: asbest, Melih Gökçek

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler