'Arjantin’in son diktatörü' ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

Arjantin’in son diktatörü olarak anılan 89 yaşındaki Reynaldo Bignone 1970'ler ve 80'lerde muhaliflere karşı işlediği insanlık suçlarından dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

'Arjantin’in son diktatörü' ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

Arjantin’in eski devlet başkanlarından Reynaldo Bignone altı eski ordu mensubu ile birlikte 1970'ler ve 80'lerde muhalifleri kaçırmak, işkence yapmak ve öldürmek suçlarından yargılandığı davada ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 

“Arjantin’in son diktatörü” olarak anılan ve 1947-1982 yılları arasında orduda görev alan Bignone 1982-83 yıllarında devlet başkanlığı yapmış, 1976 yılında yapılan askeri darbenin ardından 1983’e kadar süren ve “Kirli Savaş” olarak anılan baskıcı askeri rejimin kurulmasında önemli bir rol oynamıştı.

Soğuk Savaş döneminde Latin Amerika ülkelerinde yürütülen ABD destekli bir antikomünist operasyon olan Kondor Planı’nın Arjantin ayağını oluşturan Kirli Savaş süresince her kesimden muhalifler gece yarısı evleri basılarak evlerinden alındı ve askeri hapishanelerde işkence gördü. Yaklaşık 30 bin kişi cunta rejimi tarafından öldürüldü veya kaybedildi.

Eski Arjantin ordu komutanı Cesar Milani de geçtiğimiz ay Kirli Savaş yıllarında üç kişinin kaçırılması ve işkence görmesi ile ilgili olarak tutuklanmıştı.

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Operation-Condor-Era-Argentine-Dictator-Gets-Life-Imprisonment-20170316-0034.html

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler