Arap Alevilerden yandaş Yeni Akit gazetesine çok sert cevap!

Akit Gazetesi'nin Arap Alevileri hedef gösterdiği haberden sonra Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği basın açıklamasıyla yandaş Akit Gazetesini lanetledi.

Arap Alevilerden yandaş Yeni Akit gazetesine çok sert cevap!

Akit Gazetesi'nin Arap Alevileri hedef gösterdiği haberden sonra Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği basın açıklamasıyla yandaş Akit Gazetesini lanetledi. Basın açıklamasını Dernek adına Süleyman Sayar okudu.

Açıklamanın tamamı söyle:

‘‘Akit Gazetesi Alevi düşmanlığı yapmaya devam ediyor. Islah haber ajansından alarak yayınladıkları haberde ‘Suriye’de Esed rejimini korumak adına uzak ülkelerden Rus, Şii, Komünist, Sosyalist ve Nusayrilerden oluşan yerli yabancı asker ve militanlar, sivillere yönelik dünya tarihinde unutulmayacak katliam ve işkencelere devam ediyorlar.’ İfadesini kullanarak Nusayrileri işkenceci ve katliamcı olmakla suçlayan gazete ayrıca Nusayrilerin, Hatay-Samandağı'ndan İskenderun'un güney batısına doğru uzanan bölgede ve Antakya'ya bağlı Harbiye kasabası ile Antakya'nın Armutlu mahallesinde oturan ve bu bölgenin hemen güneyinden itibaren devam eden; Suriye'nin Lazkiye şehri merkez olmak üzere Lübnan'a kadar uzanan alanda yaşadıklarını belirtmektedir.

Mahalle mahalle Nusayrilerin veya Arap Alevilerin yaşadıkları bölgeleri işaret etmeleri bizleri hedef gösterdikleri anlamına gelmektedir. Büyük Ortadoğu Projesi’nin önemli bir parçası olan AKP, düşmanca bir Suriye politikası izledi. AKP, Suriye’de yürütülen savaş politikalarıyla ilgili özellikle Sünni kesimin algısını yönetmeye çalışarak Esad’ın Aleviliğini ön plana çıkarmaya başladı. Reyhanlı patlamasından sonra yaptığı değerlendirmede Erdoğan “52 Sünni vatandaşımız öldü” diyerek bu katliamı Alevilerin gerçekleştirdiğini ima etti. Türkiye’de ve Hatay’da yaşayan Arap Aleviler bu olayda özellikle hedef gösterildi. Daha sonra Reyhanlı patlamasını el Kaide üstlendi ve bu saldırının Alevilerle ilgisinin olmadığı açığa çıktı. Arap Aleviler Suriye’de savaş başladığı günden beri kendini güvende hissetmemektedir.

AKP, sınırları cihatçı çetelere açmış, Antakya cihatçı çetelerin her anlamda üssü haline getirilmiştir. IŞİD’in ise baştan beri Hatay ile ilgili yaklaşımları ortadadır. IŞID’in hakim olmak istediği bölge yalnızca Suriye değil, Filistin ve Hatayı da içine alan Levant bölgesidir. Buradaki Alevilerin katledilmesi gerektiğini her fırsatta vurgulamaktadır. AKP İktidarı ve yandaş medya da aynı şekilde Alevileri hedef göstermektedir. Diyanet İşleri başkanının Alevilerin Müslüman olmadığını ima eden açıklamaları da tesadüf değildir.

Ayrıca Cem evlerinde yapılan ibadet şeklinin Müslümanlıkta yerinin olmadığını söyleyerek ellerinde Kur-an ile Cem evlerini basanlar ve gazetelerinde Alevileri açıkça hedef gösterenler de aynı kirli oyunun aktörleridir. Suriye halklarının emperyalist işgalcilere ve bu işgalcilerin işbirlikçiliğini yapan cihatçı çetelere karşı kendi topraklarını savunmaları son derece doğaldır. Suriye’de savaşanlar yalnızca Arap Aleviler değildir. Vahhabi-Selefi ideolojiye karşı olan Sünniler, Hıristiyanlar, Ermeniler, Ezidiler, Kürtler cihatçı çetelere karşı savaşmaktadırlar.

Reyhanlı katliamını, Suruç katliamını, Ankara katliamını cihatçı çeteler düzenlemişken bunlara karşı söz söylemeyenler Alevileri hedef gösteren bu tarz haberleri planlayarak yapmaktadırlar. Arap Alevilerle ilgili rapor niteliği taşıyan bu haber ile Akit bizleri çok açık bir biçimde hedef göstermiştir. Suriye’de umduğunu bulamayan, Rusya’nın yaptırımları ve ABD’nin de sırt çevirmesiyle iyice bunalan AKP hükümeti bunların acısını bizden mi çıkarmak istiyor? Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Bu provakatif girişimlere bir son verilsin. Ayrıca milletvekillerinden de talebimiz bu saldırıların mecliste dillendirilmesi ve hesabının sorulmasıdır. Suriye’deki yeni gelişmelerden sonra cihatçı çeteler daha kalabalık olarak Hatay sınırından geçiş yapmaktadır. Bu süreçte bu haberin hedef göstererek yapılması halkta ciddi kaygı ve güvensizlik yaratmaktadır.

Tarih boyunca değişik uygarlıkların beşiği olmakla beraber dört dinin ve farklı mezheplerin bir arada yaşadığı memleketimizde herhangi bir huzursuzluk yaşamak istemiyoruz. Türkiye’nin ve genel olarak Ortadoğu coğrafyasının en çok ihtiyaç duyduğu bu birliktelik, kardeşlik ve barış atmosferini hedef alan bu provokasyonun barışa hizmet etmeyeceği açıktır. Aleviler başından beri savaşa karşı çıkmış, İslam coğrafyasında belli çevrelerce ekilen fitnelerin ABD BOP’una ve dolayısıyla da Siyonist İsrail’e hizmet ettiğini belirtmiştir. İslam coğrafyasında ve özellikle komşularımızda yaşanan savaşlar ve ölümler Ortadoğu’yu parçalamak ve küçük devletlere bölmek isteyen ve dini alet olarak kullanan güçlerin eseridir.

Hangi inanca- mezhebe ya da milliyete sahip olursa olsun bölge halklarının dayanışmasıyla yaratılacak bir savaş karşıtı birlik bizi bu terör ortamından kurtarabilir. Ve böylece kendimizi güven ve huzur içinde hissedebiliriz. Biz barış isteyenler olarak her yerde savaşların karşısındayız. Halkımızı kendi güvenliği için birlik olmaya çağırıyoruz.

Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği Girişimi (AHAD-DER)’’

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler