Antalya’da Varlık Fonu'na devredilen araziler protesto edildi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu Antalya İnşaat Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı düzenledi.

Antalya’da Varlık Fonu'na devredilen araziler protesto edildi

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Vahap Tuncer tarafından okunan basın bildirisinde KHK ile bazı kamu kurum ve arazilerinin Varlık Fonu’na devredilmesi protesto edildi. Vahap Tuncer basın açıklamasında “TÜRKSAT, PTT, TELEKOM, BOTAŞ, TPAO, ETİ Maden, ÇAYKUR, Borsa İstanbul, THY, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Alsancak Limanı gibi ülkemizin 12 büyük kamu kurum ve kuruluşu ile Antalya, Aydın, İstanbul, İzmir, Muğla ve Isparta başta olmak üzere birçok ildeki devlet arazileri Varlık Fonu’na aktarılmıştır. Fon yöneticilerinin istedikleri gibi kullanabilecekleri bu arazilerin 323 bin metrekaresi Antalya’nın turizm merkezleri olan Aksu, Beldibi, Çamyuva, Çolaklı, Ilıca, Kemer, Kiriş ve Manavgat bölgelerinde yer almaktadır. Antalya’nın bu kıymetli arazileri TBMM, Sayıştay ve mahkemelerin denetimi dışında birilerine peşkeş çekilecektir” dedi.

Tuncer açıklamasında “3. Havalimanı, 3. Köprü, Avrasya Tüneli, Gebze – İzmir Karayolu gibi, adına ‘mega projeler’ denilen, Türkiye’nin öncelikleri arasında yer almayan bir dizi maceracı projede karar kılınmıştır. ‘Mega proje’ batağına saplanan firmaları ve bu projelere garantör yapılan Hazine’yi bu bataktan çıkarmak için akla gelen son araç Varlık Fonu olarak kamuoyuna sunulmuştur. OHAL şartlarında bir torba yasa ile uygulanmaya başlayan bu model ile elde avuçta kalan kamu varlıklarının Varlık Fonu’nda toplanması ve fon harcamalarının kamu denetiminden ve Sayıştay’dan kaçırılarak, bu batık projelerin kurtarılması amaçlanmaktadır” diyen Vahap Yılmaz, “Ancak bu yolla sonuç alınması mümkün olmadığı gibi, Fona aktarılan kamu kuruluşlarının piyasa değeri bu fon çatısı altında yerlerde sürüklenecek, yok pahasına yerli – yabancı sermayenin eline geçecektir. Böylesi bir ekonomik konjonktürde, borca bu kadar sıkışık bir ülkenin kaynak ve varlıkları, rant peşinde koşan yatırımcılara kısa sürede yem edilecektir” ifadelerine yer verdi. Uygulamanın kamu yararı eksenli sosyal hukuk devleti ilkesinin tasfiyesi anlamına geldiğini ve Anyasa’ya aykırı olduğunu belirten Vahap Tuncer, “Fon, Kamu İktisadi Kuruluşları ve İktisadi Devlet Teşekkülleri hükümlerine tabi olmayacak; şirket ve özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösterecektir. İhale mevzuatı, Kamu İhale Kanunu hükümleri uygulanmayacak, şirket faaliyetleri Sayıştay, dolayısıyla yasama organının denetimine tabi olmayacaktır” dedi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’nun başta Antalya’daki kamu varlıkları olmak üzere böylesi bir kamusal toplumsal yoksullaşmaya karşı kamusal üretim, kamu mülkiyeti, kamu işletmeciliği ve kamusal denetimi savunduğunu; kamu kurum ve kuruluşlarının yeniden merkezi bütçenin ve Sayıştay’ın denetimi altına alınmasını istediğini belirten Vahap Yılmaz, “Ülkemiz, ilimiz ve halkımızın kaynak ve varlıklarının talan edilmesine kararlılıkla ‘Hayır!’ diyoruz” dedi.

Antalya’da Varlık Fonu’na geçen kamu arazileri

Antalya ili sınırları içinde Varlık Fonu’na geçen kamu arazileri şu şekilde sıralanıyor:

Kemer Çamyuva : 103 bin 517 metrekare.

Kemer Kiriş : 96 bin 775 metrekare.

Manavgat Çolaklı : 66 bin 695 metrekare.

Manavgat Ilıca : 28 bin 686 metrekare.

Kemer Beldibi : 8 bin 721 metrekare.

Kemer Merkez : 8 bin 305 metrekare.

Etiketler: varlık fonu, Antalya, TMMOB

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler