Antalya Kemer'de 2 madencinin ölümünün sorumluları serbest bırakıldı!

Antalya Kemer’de kömür ocağında meydana gelen ve iki maden işçisinin hayatını kaybettiği iş cinayetine ilişkin davada sorumluların tamamı serbest bırakıldı. Savcı mütalaasında sadece dinamit patlatmakla görevli kişinin serbest bırakılmasını talep ederken, mahkeme heyeti 18 Mayıs’ta tutuklanan 5 kişiyi de tahliye etti.

Antalya Kemer'de 2 madencinin ölümünün sorumluları serbest bırakıldı!

SiyasiHaber

Antalya’nın Kemer ilçesinde Balyak-Balyak Madencilik'e ait kömür ocağında 16 Mayıs akşamı metan gazı sıkışması sonucu yaşanan patlamada iki işçinin yaşamını yitirmesine ilişkin Antalya’da görülen davada madencilerin ölümüne neden olmaktan dolayı yargılanan tüm görevliler mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Savcı mütalaasında sadece dinamit patlatmakla görevli kişinin serbest bırakılmasını talep ederken, mahkeme heyeti ise 18 Mayıs 2017 tarihinde tutuklanan 5 kişinin de tahliyesine karar verdi. Tahliyeler sonucunda cezaevinde kömür ocağında yaşanan iş cinayetinden sorumlu olan kimse kalmadı. Dava 10 Kasım 2017 tarihine ertelendi.

Davaya ilişkin açıklamalarda bulunan davanın avukatlarından Ayşe Evrim Zeybek şunları söyledi:

‘İşverenin para hırsı yüzünden, ihmaller zinciri yüzünden öldüler’

“Bugün, ‘Ellerimle işe göndermiştim Esenimi’ diyen müvekkile, kaza nedeniyle yargılanan herkesin tahliye edildiği haberini vermek en az ölüm haberini vermek kadar zor oldu bizim için. Ölenlerin acıları daha tazeyken bu haberle birlikte bir kez daha yıkıldılar. Yeterli önlemler alınmadığı için yaşamları pamuk ipliğine bağlı çalışan madenciler ülkenin dört bir yanında sessizce ölmeye devam ediyor. Onlar, medeniyetin beşiğinde işverenin para hırsı yüzünden, ihmaller zinciri yüzünden yaşamak için çalışmak zorunda oldukları madende öldüler. Kimsenin ruhu bile duymadan girdikleri madenden cesetleri çıktı. Bir kez daha gördük ki Soma maden kazasından hiçbir ders alınmamış, işverenin para hırsı işçileri öldürmeye devam ediyor

‘Madencilerin ölümü ‘kader’ değildir, itiraz edeceğiz’

Bu kaza üretim zorlamasının yanı sıra, gaz ölçümü yapılmadan dinamit kullanılmasından, kullanılmaması gereken türden jelatinit dinamit kullanılmasından, metan gazı ölçümü yapılmadan işçiler tarafından dinamit patlatılmasından, madenin tavanında bulunması gereken nefesliklerin kapalı olmasından ve tıpkı diğer kazalarda olduğu gibi daha az maliyetle daha fazla kömür çıkarma hırsından meydana geldi. İhmaller göz ardı edilerek ölümü doğal karşılanan, ‘kaderinde ölüm var zaten’ denilen, zor şartlar altında çalışarak ekmeğini taştan çıkaran madencilerin ölümü asla ‘kader’ değildir. Tahliyelere itiraz edeceğiz. 10 Kasım 2017 günü tekrar bu salonda olacağız, ölümlerden sorumlu olanlardan hesap sormaya devam edeceğiz."

Ne olmuştu?

Antalya’nın Kemer ilçesinde Balyak-Balyak Madencilik'e ait kömür ocağında 16 Mayıs akşamı metan gazı sıkışması sonucu yaşanan patlamada 39 yaşındaki Levent Korkmaz ve 35 yaşındaki Esen Çavuş adlı işçiler hayatını kaybetmişti. İş cinayetinin ardından Enerji Bakanlığı’nın ocağın 2 yıl boyunca izinsiz çalıştırıldığını bildiği, bu duruma karşın herhangi bir müdahalede bulunmadığı ortaya çıkmıştı. Çalışma Bakanlığı ise iş cinayetinin ardından üretime devam edilebileceği yönünde karar almıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler