Antalya Sanatçılar Derneği: 'Üniversitelerin soğuk bir taş duvar olarak kalmasını kabul etmiyoruz'

Son yayınlanan KHK’ler ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenler ve sanatçılar Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) tarafından protesto edildi.

Antalya Sanatçılar Derneği: 'Üniversitelerin soğuk bir taş duvar olarak kalmasını kabul etmiyoruz'

Son yayınlanan KHK’ler ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenler ve sanatçılar Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) tarafından protesto edildi. Basın açıklamasında ANSAN Başkanı Cahit Çakçıl “KHK’ler ile 330 akademisyen daha ihraç edildi. Bu akademisyenlerin 170’i “Barış Bildirisi”ne imza atanlardan. Geri kalanları şimdilik bilmiyoruz. Öyle görünüyor ki, olağanüstü hal bitene kadar üniversitelerde bir tek demokrat ya da çağdaş öğretim görevlisi kalmayacaktır. Böyle bir ülkenin gelişmesi, bilimsel bilgi üretilmesi, sanat insanı yetiştirmesi mümkün değildir” dedi.

“Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden son derece değerli öğretim üyeleri ihraç edildi. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin tiyatro bölümünde sadece dört öğretim üyesi kaldı. Bölümde hiç profesör ve doçent kalmadı. Bu öğrenciler eğitimlerini nasıl tamamlayacaklar? Kalan dört öğretim üyesinin 150 öğrencinin eğitimini sürdürmesi mümkün değil. Bölüm fiilen kapanmayla karşı karşıya. Bir ülkenin sanat alanında faaliyet gösteren en önemli bölümlerinden biri yok olmak üzere. Bu sadece öğrenci için değil, ülke için de kayıptır. Bu bölümde çok önemli oyuncular, senaristler, yönetmenler yetişti. Derin üzüntü içindeyiz. İçimiz yanıyor” diyen Cahit Çakçıl en büyük kıyımın Ankara Üniversitesi’nde yaşandığını vurguladı.”

1948’de, 1980 darbesinde onlarca üniversite öğretim üyesi değişik suçlamalarla üniversitelerden çıkarılmış, üniversitelerin içi boşaltılmıştı. Şimdide aynı yoldan gidiliyor. Öyle görünüyor ki yakında üniversitelerimizin iyi fakülteleri de ‘yüksek lise’ ayarında okullara dönüşecek” dedi.

“Üniversitelerin soğuk bir taş duvar olarak kalmasını kabul edemiyoruz. Bağlı olduğumuz değerler, yaşama nedenimiz, sanata saygı, barış, insanlık, özgürlük, insan hakları, uzlaşmacılık gibi değerlerdir. Günümüzde bu değerlerin bazı kesimlerce bir anlam ifade etmediğini görüyoruz. İnsanların kan, soy sop, düşünce farklılıkları gibi kuramlara bölünmesi bizlerin kabul edemeyeceği yaklaşımlardır. Yapılan yanlışlardan geri dönülmesini, ihraç edilen öğretim üyelerinin üniversitelere dönüp öğrencileriyle buluşmalarını, engin bilgilerini, tecrübelerini onlara aktarmaya başlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz”  diyerek kıyımları kınadıklarını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler