Antalya Kadın Platformu: Laiklik tüm yurttaşlar için yaşamsaldır

Antalya Kadın Platformu tarafından laikliği, barışı ve eşitliği savunanlara yönelik baskıları protesto için Antalya Halkevi Binası'nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Antalya Kadın Platformu: Laiklik tüm yurttaşlar için yaşamsaldır

Antalya/SiyasiHaber

Toplantıda yılbaşı gecesi IŞİD tarafından düzenlenen Reina katliamının ardından yaşanan süreçte failler yakalanmadığı ve gizlenmeye çalışıldığı gibi fail olarak fotoğrafları servis edilen kişinin o tarihte Türkiye'de bile olmadığının anlaşılmasının ardından tüm bunları kitlelerin gözünden saklamak için IŞİD'ı lanetleyen, laikliği, barışı ve eşitliği savunanları hedef gösteridiği vurgulandı. 
"Bilinmelidir ki, laiklik tüm yurttaşlar için yaşamsaldır. kadınların gerici ve erkek egemen politikalarla kamusal alandan dışlandığı, gericilikle yoğurulmuş baskı, şiddet ve sömürüsünü arttırdığı böylesi süreçte kadınlar olarak laiklik savunuculuğunu her fırsatta yineleyeceğiz" denildi. Basın metni şöyle:

Yılbaşı gecesi İstanbul'da terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırının ardından 39 yurttaşımız yaşamını yitirdi.Yaşanan bu süreçte ne sorumlular istifa etti, ne de failler yakalandı, işidi lanetleyip laikliği, barışı, eşitliği savunanlar hedef olarak gösterildi.

Reina saldırısının ardından, Okmeydanında bir kahvehanede gericiliğe karşı laiklik çağrısı yapan Halkevi üyesi iki arkadaşımız İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilerek gözaltına alındı, ardından tutuklandılar.

Bilinmelidir ki laiklik tüm yurttaşlar için yaşamsaldır. Kadınların gerici ve erkek egemen politikalarla kamusal alandan dışlandığı, gericilikle yoğurulmuş baskı, şiddet ve sömürünü arttığı böylesi bir süreçte kadınlar olarak Laiklik savunuculuğunu her fırsatta yineleyeceğiz.

Tekmecileri, tacizcileri, bedenimize dil uzatan, yaşamımızı tahakküm altına almayı hedeleyen erkek terörünü laiklik başta olmak üzere kadınların mücadele ilkeleri bertaraf edecek. Antalya Kadın Platformu olarak buradan bir kez daha Ayşegül Başar yalnız değildir, laiklik tutuklanamaz diyoruz.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler