Antalya Kadın Platformu: Gözaltındaki kadınlara işkence yapılıyor

Antalya Kadın Platformu düzenlediği basın açıklamasıyla gözaltında yaşanan şiddete dikkat çekti. 11 Aralık'ta gözaltına alınan kadınlara işkence yapıldığı belirtilerek "işkence kabul edilemez" dendi.

Antalya Kadın Platformu: Gözaltındaki kadınlara işkence yapılıyor

Antalya Halkevi binasında yapılan basın açıklamasına, Platform bileşenleri ve basının yanısıra çeşitli kurumlardan kadınların yoğun katılımı olduğu gözlendi. 

"14 yılı aşkın süredir iktidarda olan AKP, gerici-kadın düşmanı politikalarını uyguluyor, kadınların yaşamını cehenneme çeviriyor. Şer'i hükümler taşıyan, tecavüzü meşrulaştırmaya yönelik yaklaşımlarını yasalaştırmaya, saldırganları koruyarak kadınları boyun eğdirmeye çalışıyor." denilen açıklamada "Biz kadınlar tüm tutuklu ve gözaltındaki kadınların ve İstanbul Beşiktaş'taki patlamaların ardından gözaltında erkek devlet şiddeti ve tacizine uğrayan HDP li kadın arkadaşlarımızın yanındayız." vurgusu yapıldı.

Gözaltına alınanlara yoğun işkence uygulandığı vurgulanan açıklamada avukatların beyanlarına dayanarak şunlar söylendi:

"11 Aralık sabahı başlayan operasyonlarla gözaltına alınanların kendileriyle görüştürülmediğini söyleyen avukatlar 'İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki müvekkillerimize akıl almaz işkenceler yapılıyor' dediler. Gözaltında olanların sağlıklarının kaygı verici durumda olduğunu belirten avukatlar sistematik olarak uygulanan işkenceyi gördüklerini müvekkillerinin ayakta durmakta zorlandıklarını belirtti. Gözaltında uygulanan işkence ve taciz kabul edilemez. Devletin sorumluları tespit edip gereken cezayı almalarını sağlamakla yükümlü olduğunu bir kez daha buradan hatırlatıyoruz"

Açıklamada "Biz kadınlar kadına yönelik her türlü şiddete, devlet baskısına, gözaltında insanlık dışı davranışlara, tacize, tecavüze karşı mücadelemize devam edeceğiz" denilerek "Erkek devlet şiddetine son" vurgusu ile tamamlandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler