Antakya'da polisin provokasyon yorumu: Vatandaş tepkisini koyuyor

Antakya'da HDP'nin çağrısı ile yapılan eyleme provokasyon gerçekleşti, polisin "vatandaş tepkisini koyuyor" yorumu dikkat çekti.

Antakya’da HDP'nin çağrısı ile Paris’te katledilen 3 Kürt kadını Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez katledilmelerinin yıl dönümünde Silopi’de infaz edilen Fatma Uyar, Seve Demir ve Pakize Nayır için Antakya’da Künefeciler önünde bir araya geldi. Polisin ablukası altında bir araya gelen HDP Hatay İl Örgütü “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” ve “Jin Jiyan Azadi” sloganları atarken, HDP adına Sultan Tayfur’un açıklama yaptığı sırada ırkçı bir kişi gruba saldırmak istedi. Polisin söz konusu kişiyi alandan uzaklaştırmaması ile söz konusu kişinin sözlü saldırısı devam ederken, birkaç kişi daha saldırgana katıldı. Saldırganlara dönük polisin tepkisizliği dikkat çekerken, grup saldırganlara rağmen açıklamasını gerçekleştirdi.

Açıklamanın ardından polisin halen alandan uzaklaştırmadığı grup saldırgan tavırlarına devam ederken, polis saldırganları uzaklaştırmak yerine eylemci gruba üzerlerindeki eşyaları çıkararak, teker teker dağılmalarını istedi. Grubun teker teker dağılmayı ve üzerindekileri çıkarmayı kabul etmemesi ile kitle toplu bir şekilde dağılarak, eylemine son verdi.(diha)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler