‘Anne Frank - Günümüz İçin Bir Tarih’ sergisi Bursa’da açıldı

Yaşamını Nazi toplama kampında yitiren ve daha sonra bulunup yayımlanan günlüğüyle tanınan Anne Frank'ın trajik öyküsünü, Nazi rejiminin yükselişi ile Holokost'a yol açan süreci anlatan 'Anne Frank-Günümüz İçin Bir Tarih' sergisi Bursa’da açıldı.

‘Anne Frank - Günümüz İçin Bir Tarih’ sergisi Bursa’da açıldı

İkinci Dünya Savaşı ve Nazi döneminde ırkçı ayrımcılığa maruz kalarak, yaşamını bir Nazi kampında yitiren Anne Frank’ın anılarını ve dönemin koşullarını konu alan 'Anne Frank-Günümüz için Bir Tarih' adlı sergi, Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sergi Salonu’nda açıldı. Anne House ile Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) tarafından düzenlenen serginin açılışını Nilüfer Belediyesi Başkan Danışmanı Dr. Sibel Özer, SEHAK Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şensever ile birlikte yaptı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de gezdiği sergide açılış konuşmasını yapan SEHAK Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şensever, “Tarihin sayfalarının tekrar etmemesini istiyoruz” dedi. Şensever, “Bu sergi, tüm Türkiye kamuoyuna hitap eden bir sergi. Bir taraftan Anne Frank’ın trajik öyküsünü anlatırken, bir taraftan da dünyanın en karanlık dönemi olan Nazi rejiminin yükselişi ve tarihin en karanlık sayfalarından biri olan Holokost’a giden sürecin hikayesi de var burada. Umarım ki bu karanlık ve trajik dönem tekrar etmez ama ne yazık ki son yıllarda bunun örneklerini görüyoruz. Yakın zamanda Fransa’da genel seçimler olacak ve orada Nazi rejiminin ideolojisini doğrudan paylaşan bir kişi olarak Le Pen anketlerde önde görülüyor. Almanya’da yine Neonazi gruplarının yükselişini görüyoruz. Tarihin bu sayfalarının tekrar etmemesini istiyoruz” diye konuştu.

Sergide 'Anne Frank–Kısa bir Yaşam' adlı belgeselin gösterimi de yapıldı. Sergi, 12 Mart Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler